Lotyšský <span>Robin Hood</span> lapen. Zveřejnil platy bohatců

Zahraničí
15. 5. 2010 09:00
Hacker Neo ve službách dobra proti zlu.
Hacker Neo ve službách dobra proti zlu.

Hacker Neo ve službách dobra proti zlu.Lotyšský hacker „Neo" odcizil miliony dat o daních a na internetu zveřejňoval příjmy domácích politiků a manažerů. Ve své zemi byl velmi populární a mnozí ho nazývali lotyšským Robinem Hoodem. Nyní se ocitl ve spárech policie.

Jednatřicetiletý Ilmars Poikans, který si říkal Neo, sice nebral jako proslulý zbojník peníze bohatým a nerozdával je chudým, ale v zemi smýkané těžkou ekonomickou krizí těm nemajetnějším prozrazoval, jaké opulentní příjmy mají politici a další z okruhu horních deseti tisíc.

Zatímco široké kruhy lotyšských občanů byly v důsledku lotyšského finančního krachu odsouzeny ke snižování platů a mezd až o 50 procent, domácí politická a manažerská smetánka si stále žije... 

Zadržený Poikans je matematikem a výzkumníkem na Rižské univerzitě (AI Laboratory of the University of Latvia's Institute of Mathematics and Information Sciences) a podle svého právníka nespatřuje ve zveřejňování dat o daních nic nezákonného. Dělal to prý v zájmu lotyšského lidu. Přesto mu hrozí až desetileté vězení.

Zatčený hacker Neo. Výstřižek z baltic.reports.com.Skulinou v bezpečnostním systému (odhalenou letos v únoru) se Neovi zřejmě podařilo stáhnout a zkopírovat z počítačů finančních úřadů až 120 gigabajtů informací. Brisantními údaji o finanční situaci manažerů, státních úředníků, politiků či pracovníků centrální banky pak postupně zásoboval novináře.

V řadě případů tak média mohla klást dotyčným otázky ohledně podezření na korupci, úplatky nebo mrhání penězi daňových poplatníků. Mimo jiné se tak prokázalo, že některé podniky dostávaly státní pomoc, ale současně vyplácely tučné dividendy.

„Neo zveřejňoval informace, které má právo znát každá společnost a každý daňový poplatník," uvedla Sarmite Elerteová, bývalá redaktorka deníku Diena a spoluzakladatelka Společnosti Meierovicsové pro progresivní změny, což je nevládní organizace usilující o větší transparentnost a demokracii. Novináři se podle ní dlouho a marně snažili tyto informace získat.

V novinových komentářích se lze dočíst, že Neo není žádný zločinec, nic neprovedl, je jen svého druhu Whistle-Blower, který nepoznán odhaloval neřádstvo.

Doba vyžraných kocourů (fat cat) končí, psal Neo.Ve čtvrtek odpoledne demonstrovalo ve prospěch zatčeného Poikanse několik set lidí před sídlem vlády v Rize. Akce byla svolána pomocí sítě Twitter. Důvěra v politiky a úředníky je v Lotyšsku na velmi nízké úrovni.  

Účastníci skandovali, že Lotyšsko je vojenský stát,ve kterém je zločin být čestný. Na jejich stranu se přidalo i několik opozičních poslanců, kteří žádali odvolání ministryně vnitra Lindy Murnieceové. Policii vytýkají, že se dostala na stopu Nea nezákonnými prostředky.

Ve středu totiž policie prohledala byt novinářky Ilzy Naglové a zabavila v něm datový nosič, s jehož pomocí zjevně webového Robina Hooda vypátrala.

To bylo podle kritiků v rozporu s ochranou informačních zdrojů. Poikans se na Twitteru označoval jako Universal IT Soldier.

Autor: - pp -Foto: Profimedia , baltic.reports.com

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ