Američan Nick Gleis fotografuje letadla. Ale ne taková, jimiž se v "dřevěné třídě" přepravuje většina světové populace. Jeho snímky ukazují, jak si mocní a velmi bohatí zařizují své obří boeingy, airbusy či malé tryskáče. S extrémním luxusem a často i kýčovitou nadutostí.
Pro Nicka Gleise je focení luxusních letadle jednou z jeho vášní. Dostat se do letounů superbohatých lidí není nikterak snadné, jemu se to ale v řadě případů podařilo. Vlastníky strojů, jejichž interiér a řidčeji exteriér fotí, ale většinou neprozrazuje. Američan zůstává diskrétní.
Za léta fotografování nasbíral Gleis mnoho pozoruhodných záběrů. Nyní část z nich vystavuje na webu. K vidění budou též na expozici v rámci mezinárodního fotografického festivalu v anglickém Brightonu od 2.října do 28. listopadu.
Na Gleisovy snímky luxusních letadel se podívejte ZDE
Kurátor celé akce Martin Parr sází na méně známé či neznámé obrazové umělce působící v nezvyklých a, řekněme, úzkoprofilových oblastech. Sám pro svět objevil už nejednoho zajímavého a vynikajícího fotografa.
Gleis zatím nevystupoval jako umělec, na své webové stránce se prezentuje jako reklamní fotograf hlavně pro velké americké koncerny.
Podle svých slov se už se svým fotoaparátem vnořil nitra řady luxusních letadel, jež byla vyrobena počínaje šedesátými lety minulého století až do dneška. Některé stroje patřily africkým despotům, jedno z nich například šéfovi vlády Kamerunu.
Experti z branže tvrdí, že nehledě na světovou krizi jde byznys s luxusními letadly dobře. Snadnější je podle nich koupit letadlo samotné, než si ho nechat vybavit podle svých představ.
Svá velká letadla upravuje v Evropě pro bohaté zákazníky i samotný Airbus. Luxus nad mraky prý téměř nezná hranic, tedy až na ty technické. Extravagantní přání jako bazén na palubě letadla ale nikdo rozumný nepřijme.
Už jen tři metry dlouhý a dva metry široký bazén znamená šest tun vody. Šest tun nevyzpytatelné a nestabilní masy, která se převaluje sem a tam.
Paleta zákazníků toužících po letounu dle svých vlastních snů je široká. Ropní šejci, manažeři, monarchové, diktátoři všech barev, nejrůznější celebrity i politici z demokratických zemí (novodobá šlechta), kteří by rádi něco "reprezentativního".