Macron: G7 uvolní na boj s požáry v Amazonii miliony dolarů

Zahraničí
26. 8. 2019 13:47
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Členové skupiny vyspělých ekonomik G7 se dohodli, že uvolní na hašení požárů v Amazonském pralese okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů korun). V Biarritzu to v pondělí oznámili francouzský prezident Emmanuel Macron a chilský prezident Sebastián Piñera. Iniciativa má podle Macrona podporu také amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se však dnešního jednání G7 k ekologickým otázkám nezúčastnil. Podle Macrona měl Trump domluvené jiné dvoustranné schůzky.

"Musíme reagovat, jsme amazonská země," uvedl dnes prezident Macron. Součástí Francie je i její zámořské území Francouzská Guyana, která sousedí s Brazílií a na jejímž území je rovněž část Amazonského pralesa. Amazonii šéf Elysejského paláce označil za "zelené plíce planety" a doplnil, že o podobné pomoci uvažují země G7 také v případě Afriky, kde rovněž hoří deštné pralesy.

Dalším krokem má být podle Macrona iniciativa na opětovné zalesnění Amazonie. Spustit ji chce na zářijovém Valném shromáždění OSN.

Pomoc při hašení požárů v Amazonském pralese podpořil podle Macrona také americký prezident, který se však dnešního ranního jednání skupiny G7 věnované ochraně klimatu a biodiverzity nezúčastnil. Důvodem jeho neúčasti na schůzce bylo podle Macrona jen to, že měl domluvenu řadu dalších dvoustranných jednání.

"Nebyl v místnosti, ale jeho tým tam byl," řekl. "Neměli byste absenci amerického prezidenta nijak interpretovat... Spojené státy jsou s námi na stejné lodi v případě biodiverzity i amazonské iniciativy," dodal francouzský prezident.

Trump se dnes mimo jiné sešel také s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, německou kancléřkou Angelou Merkelovou nebo s indickým premiérem Naréndrou Módím.

Požáry v Amazonském pralese se staly jedním z hlavních témat summitu G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Jen v Brazílii se počet požárů od ledna proti stejnému období loňského roku zvýšil o 83 procent. Celkem jich úřady napočítaly téměř 80 000. Většinu požárů mají na svědomí zemědělci a pastevci, kteří chtějí získat novou půdu, ale i těžařské společnosti.

Požáry vyvolaly minulý týden i roztržku mezi některými zeměmi Evropské unie a Brazílií, která podle nich nebojuje s požáry dostatečně rázně. Například Francie a Irsko pohrozily, že by mohly zablokovat ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Brazilský prezident Jair Bolsonaro Macrona obvinil z koloniálního smýšlení, v pátek ale nařídil, aby se do boje s požáry pralesa zapojila i armáda.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/Pool/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ