Medveděv nabídl Putinovi <span>premiérské křeslo</span>

Zahraničí
11. 12. 2007 13:08
Budoucí a současný prezident: Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin.
Budoucí a současný prezident: Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin.

Budoucí a současný prezident: Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin.První místopředseda ruské vlády Dmitrij Medveděv, jehož prezident Vladimir Putin v pondělí fakticky navrhl za svého následníka, dnes přišel s návrhem, aby nynější prezident po volbách hlavy státu v březnu příštího roku převzal funkci předsedy ruské vlády.

Vladimir Putin nemůže podle ruské ústavy vykonávat funkci prezidenta třetí volební období po sobě, ale dal jasně najevo, že si chce ponechat moc a vliv, až z Kremlu odejde. Medveděvův dnešní návrh, aby se stal "jeho premiérem", pokud vyhraje prezidentské volby, mu to umožní.

Ruští znalci vnitropolitické scény i komentátoři odjinud se shodují, že Medveděv díky otevřené podpoře Putina a jeho strany Jednotné Rusko má vítězství příští rok v prezidentských volbách téměř stoprocentní. Stejně tak je prý jisté, že nový "vládce" Kremlu následně do funkce ministerského předsedy prosadí Putina.

Efektivní tým

Ve slavnostním televizním vystoupení Medveděv prohlásil, že vyjádřil svůj souhlas ucházet se o funkci ruského prezidenta, a zároveň požádal Putina, aby dal zásadní souhlas k tomu, že se po volbách nového prezidenta v příštím roce postaví do čela ruské vlády.

Je důležité zachovat efektivitu týmu, proto si myslím, že pro naši zemi je důležité, aby v tak významné funkci výkonné moci, jako je funkce předsedy vlády, nastoupil Vladimir Putin, zdůraznil Medveděv. Hlavní úkoly, které podle jeho slov stojí před zemí, budou "aktuální ještě desetiletí".

Právě proto je prý nutné pokračovat v úspěšném kurzu z konce 90. let. Nestačí prý ale jen zvolit nového prezidenta, který sdílí stejnou ideologii, neméně důležité je zachovat tým, který dal dohromady dnešní prezident Putin.

Medvěděv: Rusko je nová, stabilnější země

Medveděv je přesvědčen, že Rusko se za poslední léta stalo jinou zemí, a to stabilnější, s níž ve světě počítají. V sociálních oblastech, ve vzdělávání, ve zdravotnictví i při řešení bytového problému byly překonány stagnační tendence a objevily se první pozitivní výsledky.

"Ekonomika roste tempem, jež je vyšší než v jiných zemích, zvýšila se i naše obranyschopnost. Nevychovávají nás už jako školáky, váží si nás. Rusko se stalo jiným, mnohem silnějším," prohlásil Dmitrij Medveděv.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ