Mezinárodní trestní soud už obvinil přes 65 lidí, je mezi nimi i Putin

Zahraničí
22. 11. 2024 06:14
Mezinárodní trestní soud už obvinil přes 65 lidí, je mezi nimi i Putin
Mezinárodní trestní soud už obvinil přes 65 lidí, je mezi nimi i Putin

Vybrané údaje o Mezinárodním trestním soudu (ICC) a o případech souzení jedinců tímto tribunálem v minulosti (ICC vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy):

- Mezinárodní trestní soud (ICC) je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Sídlí v nizozemském Haagu. Je to nezávislá instituce, nejde o soud OSN. Za více než 20 let své působnosti zahájil vyšetřování zločinů spáchaných ve Středoafrické republice, Konžské demokratické republice, Keni, Libyi, Pobřeží slonoviny, Ugandě, Venezuele, Gruzii, na Ukrajině a na palestinských územích.

- Dohoda o vzniku ICC byla podepsána 18. července 1998 v Římě. Tribunál vznikl k 1. červenci 2002, když zakládací smlouvu ratifikovalo požadovaných minimálně 60 států. Nyní má ICC podporu 124 zemí; Rusko, stejně jako například USA, ale jeho jurisdikci neuznává. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

- V článku osm Římského statutu ICC je obsažen nejpodrobněji výčet válečných zločinů. Jsou to činy, kterými jednotlivec vážně poruší mezinárodní humanitární právo, nebo dá k takovému porušení příkaz, a to jak v mezinárodním, tak vnitrostátním ozbrojeném konfliktu. Mezi válečné zločiny patří tzv. vážná porušení ženevských úmluv a jejich dodatkových protokolů. K válečným zločinům patří například útok na lidi, kteří se neúčastní bojů, a na ty, kteří už bojovat nemohou, včetně civilistů, lékařů a zdravotních sester, zraněných a válečných zajatců. Mezi válečné zločiny dále patří vraždy, vyhlazování, mučení, znásilňování, nucené přesuny obyvatel, osídlování okupovaných území nebo nucení ke službě v nepřátelském vojsku.

- Hlavním prokurátorem ICC je od roku 2021 britský právník Karim Ahmad Khan, muž s třicetiletou zkušeností v oblasti mezinárodního trestního práva a lidských práv.

- Soud dosud obvinil nebo zahájil řízení s 65 osobami. Do tohoto počtu jsou zahrnuti i lidé, na které vydal zatykač. V současnosti soud vede řízení proti 32 lidem: 27 osob je na svobodě jako uprchlíci, čtyři osoby jsou souzeny a jedna osoba je ve fázi odvolání. Řízení proti 32 osobám bylo ukončeno, z toho dvě osoby si odpykávají trest a sedmi osobám trest skončil. Další byli zproštěni obžaloby nebo zemřeli před zahájením řízení.

- ICC se loni zapojil do vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na Ukrajině, když v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Letos na začátku března oznámil ICC vydání dalších zatykačů, a to na velitele ruského dálkového letectva generálporučíka Sergeje Kobylaše a velitele Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova kvůli podezření, že se na Ukrajině dopustili válečných zločinů. Letos v červnu vydal zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova kvůli obvinění ze spáchání válečných zločinů, jako jsou útoky na civilní cíle.

- Včera ICC oznámil, že vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu. Khan v květnu požádal také o příkaz k zadržení vůdce Hamásu Ismáíla Haníji, šéfa jeho vojenského křídla Muhammada Dífa a šéfa organizace v Pásmu Gazy Jahjá Sinvára. Všichni tři ale mezitím zemřeli při vojenských operacích izraelské armády.

- ICC se do nedávné doby věnoval hlavně zločinům páchaným v Africe. V březnu 2021 například soud definitivně potvrdil 30letý trest pro bývalého vůdce konžských rebelů Boska Ntagandu, v květnu 2021 například vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let.

- ICC ale vyšetřuje například i možné zločiny proti lidskosti ve Venezuele v souvislosti s potlačením protivládních protestů z roku 2017, údajné zločiny představitelů separatistických celků na území Gruzie nebo možné zločiny páchané v Afghánistánu za války v letech 2001 až 2021.

- Svůj první rozsudek vydal ICC v polovině března 2012. Odsoudil Thomase Lubangu za válečný zločin rekrutování a využívání dětských vojáků v ozbrojených konfliktech v Konžské demokratické republice. Poslal ho na 14 let do vězení.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / AP / Mike Corder

Další čtení

USA oznámily posílení svého letectva na Blízkém východě

Zahraničí
2. 4. 2025

Vulkán nedaleko Reykjavíku chrlí lávu, oblast zasáhlo zemětřesení 5,6 stupně

Zahraničí
1. 4. 2025

Noc na dnešek byla letos první bez ruských dronů, píší ukrajinská média

Zahraničí
1. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ