Pakistánská vláda propustila kolem 3400 právníků a opozičních aktivistů, kteří byli zatčeni poté, co prezident Parvíz Mušaraf 3. listopadu vyhlásil výjimečný stav.
Podle agentury Reuters přineslo zprávu pákistánské ministerstvo vnitra. Kolem 2 tisíc dalších by prý mělo být brzy ještě propuštěno. O osudu dalších musí údajně ještě rozhodnout soud, protože jsou obviněni k trestných činů.
"Jsou někteří lidé, proti nimž jsou vznesena obvinění z trestné činnosti," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Džávid Ikbal Číma v souvislosti s váznoucím propouštěním všech zatčených. Osoby, které v tom případě čeká soudní řízení, budou moci být propuštěny na kauci. Podle Čímy jde ale jen o malý počet lidí, většina z 2000 dosud zadržovaných bude také brzy na svobodě.
Mezi propuštěnými jsou především stovky advokátů a opozičních aktivistů, kteří nejčastěji vycházeli do ulic protestovat proti vyhlášení výjimečného stavu.
Klid pro hlasování s puškou v zádech
Pákistánská ústřední volební komise dnes mezitím potvrdila, že volby do federálního parlamentu a provinčních zákonodárných sborů se budou konat 8. ledna, jak včera uvedl Mušaraf. Předseda komise Kazí Muhammad Farúk v televizi uvedl, že úkolem jeho úřadu bude dohlédnout na to, aby volby byly svobodné, transparentní a nestranné.
Právě to je ale předmětem sporu mezi opozicí a prezidentem, který chce i během voleb zachovat výjimečný stav. Podle Mušarafa jen tak bude totiž možné zajistit potřebný klid pro hlasování.
Foto: AP