Mušarafovi zbývají v čele armády <span>poslední tři dny</span>

Zahraničí
26. 11. 2007 17:08
Parvíz Mušaraf
Parvíz Mušaraf

Parvíz MušarafPákistánský vůdce Parvíz Mušaraf tento týden odstoupí z funkce velitele pákistánské armády a ve čtvrtek složí slavnostní přísahu jako civilní prezident.

Mušaraf zvítězil 6. října v prezidentských volbách a nejvyšší soud minulý týden zamítl stížnosti opozice, která poukazovala na nelegálnost Mušarafovy kandidatury, především proto, že v rozporu s ústavou stojí v čele státu i armády. Prezident dnes slíbil, že do čtvrtka svůj post velitele ozbrojených sil opustí.

ČTĚTE TAKÉ: Pyrrhovo vítězství generála Mušarafa

"Prezident Mušaraf složí přísahu jako civilní hlava státu 29. listopadu a zorganizuje schůzky, aby se rozloučil s jednotlivými armádními štáby 27. a 28. listopadu," řekl Mušarafův mluvčí generál Rašíd Kureší.

Odchod Mušarafa z armády je klíčovým požadavkem opozice, hrozící bojkotem lednových parlamentních voleb. Prezidentovi odpůrci rovněž žádají, aby Mušaraf zrušil v zemi výjimečný stav, který vyhlásil 3. listopadu, údajně kvůli množícím se útokům islámských radikálů a zásahům justice do politiky.

Volební šachy

Bénazír BhuttováPopulární opoziční vůdkyně, expremiérka Bénazír Bhuttová se již v neděli zaregistrovala k volbám jako uchazečka o jedno z míst vyhrazených pro ženy. Dnes předložila kandidaturu ještě ve svém okrsku Lárkána na řádné parlamentní křeslo. Bhuttová však zároveň prohlásila, že její Pákistánská lidová strana ještě není rozhodnutá, zda se hlasování zúčastní, nebo ho bude bojkotovat.

Bhuttovou dnes v registraci následoval i další opoziční vůdce, někdejší premiér Naváz Šaríf, který se vrátil do Pákistánu v neděli z osmiletého exilu.

Také Šaríf podotkl, že předložení kandidatury nebrání jeho Pákistánské muslimské lize vyzvat k bojkotu hlasování, pokud nebude odvolán výjimečný stav a pokud se na tomto kroku shodnou i další opoziční strany.

Souboj titánů po pákistánsku

Šaríf rovněž zopakoval, že by nebyl ochoten spolupracovat v jakékoli koaliční vládě pod vedením prezidenta Mušarafa, který ho v roce 1999 svrhl při nekrvavém puči.

Některá média v minulých dnech spekulovala, že Šaríf možná uzavřel s Mušarafem dohodu Stoupenci Mušarafova soka Naváze Šarífao rozdělení moci, jež Šarífovi umožnila návrat do vlasti. To ale bývalý ministerský předseda rezolutně vyloučil.

"Domníváme se, že jakákoli vláda, která bude sloužit pod Mušarafem, bude ilegální a nedemokratická," prohlásil Šaríf.

Dneškem lhůta pro předkládání kandidatur pro volby skončila. Kandidatury budou do 3. prosince prověřeny a konečná kandidátka bude zveřejněna 16. prosince.

Bhuttová i Šaríf by mohli mít jako uchazeči o poslanecká místa problémy. Mimo jiné byli oba před svým odchodem do exilu obviněni z korupce.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ