Na jižním pólu slavili 100. výročí jeho dobytí, přijel i norský premiér

Zahraničí
14. 12. 2011 11:08
Norský premiér Jens Stoltenberg při oslavách odhalil bustu Roalda Amundsena.
Norský premiér Jens Stoltenberg při oslavách odhalil bustu Roalda Amundsena.

Několik stovek lidí se na jižním pólu zúčastnilo oslav 100. výročí jeho dobytí. Slavnosti se při teplotě kolem minus 40 stupňů zúčastnil i norský premiér Jens Stoltenberg, jehož krajan Roald Amundsen vedl expedici, která na den přesně před 100 lety jako první stanula na jižní točně.

Stoltenberg na nejjižnějším bodě planety odhalil bustu slavného polárníka vytesanou z ledu. "Jsme tady, abychom oslavili jeden z největších počinů lidstva," prohlásil Stoltenberg. Zdůraznil, že je potřeba podnikat podobné velké činy při překonávání klimatických problémů.

Amundsen spolu s dalšími čtyřmi krajany došel na Jižní pól 14. prosince 1911. V nohách měli zhruba 2500 kilometrů, které ušli na lyžích. Norové tak o 33 dní porazili konkurenční expedici v čele s Britem Robertem Scottem, jehož výprava skončila tragicky, když jejích pět účastníků zahynulo při návratu z pólu.

Spojené státy dnes přímo na Jižním pólu provozují výzkumnou stanici pojmenovanou po Scottovi a Amundsenovi. Kolem stanice se dnes shromáždily asi dvě stovky lidí, mezi nimiž byli pracovníci stanice, novináři, polárníci i turisté.

Při příležitosti 100. výročí se k pólu vydalo zhruba 20 výprav. Kvůli nepříznivému počasí však do cíle včas dorazily jen některé. Někteří polárníci se nakonec na ceremonii nechali dopravit letecky. Včas nakonec na Jižní pól nedorazila ani expedice v čele s norskou legendou v běhu na lyžích Vegardem Ulvangem. Jeho výprava se jako první po 100 letech vydala k pólu přesně po trase, kterou zvolil Amundsen.

Norského premiéra do blízkosti točny dopravil už v pondělí speciálně upravený letoun Herkules americké armády. Posledních pět kilometrů na Jižní pól absolvoval šéf norské vlády se třemi krajany rovněž na lyžích.

Amundsenovy průzkumné výpravy korunované právě pokořením nejjižnějšího bodu naší planety významně podpořily národní identitu mladého norského království a podnítily jeho následovníky.

Rovněž Stoltenberg Amundsenův výkon označil za "velký a významný úspěch pro Norsko jako mladý stát". Norsko se osamostatnilo v roce 1905 zhruba po 100 letech personální unie se Švédskem.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ