Vypočítavé odmítání
Na válce s Íránem by nejvíc vydělalo Rusko
30.01.2012 09:59 Aktualizováno 30.01. 10:18
Na válce s Íránem nejvíce prodělají ti, kdo k ní míří, a vydělají naopak odpůrci konfliktu, včetně ruského režimu, soudí ruský list Kommersant. Podle amerického ministra obrany je však nutné Íránu zabránit ve výrobě jaderné bomby, jež může být za rok hotová.
Sám fakt obnovení dialogu s Teheránem nemůže sloužit jako měřítko pokroku v urovnání konfliktu, poznamenal deník k cestě delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do Íránu. Obě strany jsou totiž odhodlány využít dialog k protikladným cílům. Západ potřebuje jednání k tomu, aby se pokusil přesvědčit Teherán zříci se obohacování uranu. Írán hledí na dialog výlučně jako na možnost mezinárodně legitimizovat svůj jaderný program. K ukončení obohacování uranu Írán, spouštějící do provozu nová a nová jaderná zařízení, nepřistoupí. Ani pod hrozbou války.
Kdo pak vydělá a kdo prodělá na novém konfliktu, který se stává prakticky nevyhnutelným?
Ať je to jakkoli paradoxní, na vojenském střetu s Íránem silně prodělají ty státy, které jsou na konflikt připraveny v největší míře - Izrael, USA a jejich evropští spojenci. Naopak největší dividenda získají ti, kdo nyní vyzývají vyhnout se konfliktu za jakoukoliv cenu. Včetně ruského režimu.
Zaprvé, světové ceny ropy vyletí vzhůru (jak se už stalo v případu Iráku) a zajistí příliv miliard petrodolarů do ruského rozpočtu.
Zadruhé, ukončení íránského jaderného programu silami USA a jejich spojenců zbaví Rusko hrozby, že se u ruských hranic objeví další jaderná mocnost, aniž by Moskva za to musela zaplatit obrovskými škodami na své pověsti, které ponesou "váleční štváči".
Zatřetí, válka zvýší váhu Moskvy ve světě jako alternativního mocenského centra vůči USA. Washington bude nucen se mnohem víc starat o spolupráci s Ruskem ve Střední Asii a na Blízkém východě. Írán bude muset zapomenout na dřívější křivdy, kvůli nimž se na Moskvu urážel.
A konečně, žhavé události na Blízkém východě budou nezbytně spjaty s děním na ruské vnitropolitické scéně a poskytnou stoupencům teorií o "světovém četníku" další možnost řečnit o pravé tváři USA a ocejchovat jejich ruské lokaje.
Za takové situace případná nová mnichovská řeč Vladimira Putina bude moci zaznít jako aktuální odpověď na "výzvy doby", napsal list s poukazem na ostrou kritiku USA v Putinově projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově v roce 2007, označovanou za počátek "nové studené války".
Bomba do roka
Americký ministr obrany Leon Panetta soudí, že Írán by mohl vyrobit jadernou bombu do roka, kdyby se tak rozhodl učinit. Jeho prohlášení zaznělo v televizní stanici CBS několik hodin poté, co delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přiletěla do Íránu jednat o sporném íránském jaderném programu.
"Shoda panuje v tom, že pokud by se rozhodli tak učinit, trvalo by jim asi rok, než by dokázali bombu vyrobit, a pak možná další rok nebo dva, než by ji umístili na nějaký nosič," prohlásil v pořadu 60 Minutes.
Panetta zdůraznil, že USA nechtějí, aby si Teherán opatřil jaderné zbraně, a že pokud Írán pokročí v jejich vývoji a Washington o tom získá informace, podnikne všechny nezbytné kroky, aby ho zastavil. "Na stole jsou všechny možnosti," odpověděl Panetta na otázku, zda by případná opatření Washingtonu zahrnovala i vojenské kroky.
Inspektoři MAAE pod vedením Hermana Nackaertse by v Íránu měli zůstat do úterý. Hlavním cílem jejich cesty je zvýšení tlaku na íránskou vládu, aby přistoupila na dialog na toto téma. Írán o předpokládaných experimentech směřujících k výrobě jaderné zbraně několik let odmítal diskutovat. Jeho případné rozhodnutí zasednout k jednacímu stolu by proto podle zahraničních agentur bylo možné považovat za zásadní změnu.
MAAE sleduje aktivity v íránském jaderném provozu osm let a za tu dobu nedokázala vyloučit vojenský charakter programu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.