Více než milion dětí v Pásmu Gazy žije v nesnesitelných podmínkách. Přes 740 škol se denně potýká s výpadky elektřiny, moře u pobřeží kontaminuje odpad a region trápí i nedostatek pitné vody. Uvedla to v úterý mezinárodní organizace na ochranu dětí Save the Children.
"Save the Children v současné chvíli považuje životní podmínky v Gaze za nesnesitelné," uvedla organizace ve sdělení, z něhož cituje server stanice Al-Džazíra.
Asi šedesát procent rozlohy moře u pobřeží Pásma Gazy podle organizace kontaminují splašky a z více než devadesáti vodních zdrojů v oblasti nelze čerpat pitnou vodu.
Pásmo Gazy se od poloviny dubna kvůli sporům mezi radikálním hnutím Hamas, které v Gaze vládne, a Palestinskou autonomií, která působí na okupovaném Západním břehu Jordánu, rovněž potýká s nedostatkem elektřiny. Izraelská a egyptská pozemní a námořní blokáda Gazy, která začala po nástupu Hamasu k moci v roce 2007, životní podmínky dvou milionů Palestinců žijících v Gaze jen zhoršuje.
V důsledku nedostatku elektřiny a znečištění má více než milion dětí problém "spát, studovat nebo si hrát". Většina domácností má přes den elektřinu pouze dvě až čtyři hodiny.
OSN v roce 2012 oznámila, že pokud se životní podmínky v Gaze budou dál zhoršovat, bude oblast do roku 2020 nevhodná pro život. Letos v červenci OSN zveřejnila zprávu, kde uvádí, že situace, kterou předpovídala na rok 2020, už nastala.