Druhým nejvýznamnějším syrským městem Halab otřásly silné exploze.Podle státní televize a ministerstva zdravotnictví je na místě 25 mrtvých a 175 osob utrpělo zranění. Jsou mezi nimi civilisté i vojáci. Severosyrský Halab se dosud k protestnímu protivládnímu hnutí nepřipojoval, ve městě žijí hlavně příznivci režimu. Damašek násilí připsal okamžitě teroristům, ale podle televize al-Džazíra chce vláda hlavně odvrátit pozornost od masakrů v Homsu.
Ve státní televizi o události informoval vzlykající moderátor a na záběrech se objevilo asi pět mrtvých těl. Podle státní televize nálože vybuchly u veřejného parku, kde si hrály děti. Televize hovořila o explozích teroristického původu. Jedna bomba prý měla zasáhnout sídlo vojenské rozvědky a druhá policejní stanici.
Na ulici bylo vidět střepy a v okolních domech vyražená okna, ale žádné sanitky ani záchranářské vozy. K místu se scházeli lidé a nebylo patrné, že by policie dějiště výbuchu uzavřela.
Mluvčí syrské opozice Ramí Abdar Rahmán sdělil agentuře AFP, že tři nálože vybuchly ve třech různých halabských čtvrtích.
Jeden z obyvatel města v telefonátu televizi al-Arabíja prohlásil, že za výbuchy stojí vláda. První exploze prý otřásla budovou vojenské rozvědky. Stavba je podle něj mimořádně silně opevněná a pro jakoukoli skupinu nebo jednotlivce je nemožné dostat se i do její blízkosti.
Al-Džazíra hlásí, že se v Halabu konalo několik protestních pochodů, o nichž oficiální média mlčí. Za dnešními explozemi podle ní může být vláda, která tak získává záminku pro svou teorii o teroristech pokoušejících se rozvrátit Sýrii bez ohledu na civilisty.
Halab (též známý jako Aleppo) je domovem více než dvou milionů lidí, metropole Damašek asi 1,7 milionu. V Damašku se v minulých měsících protestovalo spíše v jednotlivých čtvrtích, v lednu tam při sebevražedném útoku zahynulo 26 lidí. Halab a Damašek byly dosud považovány za opory režimu prezidenta Bašára Asada, jelikož je v nich soustředěna populace podnikatelů, kteří za Asadem stojí.
Střediskem odporu jsou provinční města jako Homs, Dará nebo Idlib. Z Homsu přicházejí už týden zprávy o mimořádně těžkých bojích, při nichž zahynuly stovky lidí.
Chemické zbraně?
Ve čtvrtek zemřelo při protivládních nepokojích nejméně 130 lidí, tvrdí syrská opozice. Opoziční koordinační výbory napočítaly 110 převážně civilních obětí v Homsu, hlavním centru odboje proti vládě prezidenta Bašára Asada.
Opozice také tvrdí, že armáda začala do Homsu svážet chemické zbraně a na kontrolních stanovištích kolem města vojákům rozdává plynové masky. Dle opozičních zdrojů vojsko dovezlo do jedné homské školy větší množství granátů obsahujících chemické látky.
Armáda údajně vyslala jednotky k městu Zabadání, které má v rukou už deset dní armáda dezertérů. Opoziční zdroje se domnívají, že se vojáci v následujících dvou dnech pokusí dobýt toto město ležící u libanonské hranice.
Útoky na Homs, ale také na Idlib nebo Dará prý nabývají na intenzitě, pod palbou jsou i nemocnice a kliniky a lékaři jsou zatýkáni.
Západ chce tlačit
Obama ujistil, že Spojené státy vnímají agresi Asadova režimu vůči syrskému lidu a zasadí se o ukončení násilností. Juppé prohlásil, že hodlá nasadit veškerou svoji energii k řešení masakru v Sýrii. Připustil, že se mu zatím nepodařilo uspět při přesvědčování Rady bezpečnosti OSN, aby zaujala k situaci v Sýrii stanovisko. "Věřím, že se podaří v této věci postoupit, to znamená sejít se s přáteli syrského režimu a zesílit tlak na Rusko a na Bašára Asada," prohlásil Juppé.
Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová se ve čtvrtek připojila k mezinárodním výzvám směřovaným k Moskvě, aby podpořila rezoluci RB OSN, která požaduje odstoupení Asada a ukončení krvavých násilností v zemi. "Moje poselství ruským kolegům je, že musí uznat skutečnou situaci a to, že nemůžeme dál jednoduše nechat věci plynout," uvedla podle agentury Reuters při návštěvě Mexika.
Britský premiér David Cameron se domnívá, že přes krveprolévání je třeba nepřestávat v tlaku na Damašek. "To, co vidíme na televizních obrazovkách, je nepřijatelné... Je zřejmé, že režim je odhodlaný zabíjet, vraždit a mrzačit občany," řekl.
Rusko a Čína v sobotu vetovaly nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN podporovaný Ligou arabských států. Rezoluce vyzývala syrského prezidenta k předání moci viceprezidentovi, ke stažení armády ze syrských měst a k zahájení přechodu k demokracii. Všech 13 ostatních členů RB hlasovalo pro rezoluci.
Asadův režim po zamítnutí rezoluce zvýšil vojenský nátlak v syrských městech, kde během posledních pěti dnů zemřelo v bojích denně několik desítek lidí.