Saúdská Arábie letos popravila 48 lidí. Polovina z nich byla odsouzena za drogové delikty, které nebyly spojeny s násilím. Oznámila to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch s tím, že v saúdských vězeních čekají na nejvyšší trest další lidé, které nábožensky konzervativní království odsoudilo za držení drog.
V rozhovoru pro americký časopis Time korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán řekl, že v budoucnu mohou tresty za některé zločiny být zmírněny z trestu smrti na doživotní vězení. "Dva roky pracujeme s vládou a parlamentem na vytvoření nových zákonů v této oblasti. Domníváme se, že to ještě rok potrvá, možná více," řekl korunní princ.
Sarah Leah Whitsonová, která je šéfkou HRW pro Blízký východ, ale v rozhovoru s agenturou Reuters zdůraznila, že "jakýkoli plán, jehož cílem je limitovat popravy za drogy, musí zároveň zlepšit soudní systém", přičemž dodala, že soudy v Saúdské Arábii mnohdy nejsou spravedlivé.
Saúdská Arábie od loňského roku zahájila mnoho reforem, ale ochránci lidských práv království opakovaně žádají, aby zrušilo popravy, nezacházelo krutě s aktivisty a ukončilo praxi opatrovnictví, podle které musí ženy žádat muže o svolení s mnoha úkony, od cestování až po provdání se.
Od začátku roku 2014 bylo v Saúdské Arábie provedeno téměř 600 poprav, přičemž více než 200 lidí dostalo trest smrti kvůli drogám.