Německo je proti dodání kazetové munice Ukrajině, které podle tisku dnes ohlásí Spojené státy. Po jednání ve Vídni to řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Zaslání takové munice vyloučil i ministr obrany Boris Pistorius, píše agentura Reuters. Německo je signatářem úmluvy, která výrobu i prodej takové munice zakazuje. Spojené státy se k této mezinárodní dohodě z roku 2008 podepsané v Oslu nepřipojily a neučinily tak ani Rusko či Ukrajina.
"Sleduji zprávy v médiích. Pro nás jako stát platí dohody z Osla," řekla německá ministryně Baerbocková. Podobně se vyjádřil i ministr obrany Pistorius. "Pro nás to není možnost," řekl Pistorius po jednání v Bernu s tím, že nechce komentovat kroky států, které úmluvu nepodepsaly.
Kazetová munice by podle agentury Reuters měla být součástí nového balíku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů, který dnes oznámí americká administrativa prezidenta Joea Bidena. Ta již dříve uvedla, že takový krok "aktivně zvažuje", poskytnutí tohoto druhu munice ale nepotvrdila.
Zaslání kazetové munice Ukrajině kritizují kvůli dopadům na civilní obyvatelstvo i organizace na ochranu lidských práv. Organizace Human Rights Watch vyzvala USA, aby Ukrajině tyto zbraně neposkytly. Organizace také tvrdí, že tuto munici používají při bojích ruská i ukrajinská armáda, což vedlo k smrti ukrajinských civilistů.
Při použití kazetové munice je obvykle do prostoru vypuštěno velké množství menších bomb, které pokryjí jistou plochu.Velkým problémem jsou bomby, které nevybuchnou a které představují i mnoho let po válečném konfliktu velké nebezpečí pro civilisty.