Snížení rizika teroristického útoku v Německu není navzdory porážce organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii na dohled. Na evropském policejním kongresu v Berlíně to v úterý řekl ředitel Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Varoval také před zvýšeným rizikem radikalizace uprchlíků.
Možnost, že islamisté v Německu spáchají teroristický útok je podle Müncha nadále vysoká. "IS má velkou schopnost se přizpůsobit," uvedl. V Evropě podle něj roste počet lidí, které musí tajné služby sledovat. "Jsme si vědomi, že přílivem uprchlíků se riziko (atentátu) nestalo menším," dodal Münch s tím, že u uprchlíků hrozí radikalizace především v případě, "pokud se nesplní jejich sny".
V Německu se podle Müncha v současnosti nachází 734 islamistů, které úřady považují za nebezpečné. Před pěti lety jich přitom bylo 139. Bojovat za takzvaný chalífát organizace Islámský stát odešlo ze země asi 970 osob, některé z nich se do Německa vrátily, uvedl ředitel BKA. Islamistická scéna ale podle něj čítá až 11 000 lidí.
Propagandu IS v současnosti už není podle Müncha natolik viditelná jako dříve, nadále ale existuje virtuální síť, ve které se lidem ochotným spáchat atentát dostává podpory.
Pro lepší boj s terorismem je podle Müncha nutné dál zlepšovat spolupráci bezpečnostních složek v rámci Německa, ale i celé Evropy. Vyzval k "policejní IT ofenzivě", neboť k úspěšnému boji proti terorismu je podle něj nutné sdílet informace, sledovat podezřelé na internetu a vytvářet databáze nebezpečných osob.
Münch hovořil na evropské policejní konferenci, na které se v Berlíně sešlo 1300 odborníků na bezpečnost ze 60 zemí světa.