Německý starosta prý objevil <span>Jantarovou komnatu</span>

Zahraničí
16. 2. 2008 18:49
Zlato (ilustrační foto).
Zlato (ilustrační foto).

Zlato (ilustrační foto).Starosta obce Deutschneudorf na saské straně Krušných hor tvrdí, že v jisté dosud neotevřené šachtě objevil asi dvě tuny zlata nebo aspoň stříbra. Podle jeho představ by mělo jít o drahý kov, jenž byl součástí téměř již legendární Jantarové komnaty.

Uvedla to v sobotu agentura DPA s tím, že "poklad" zjištěný měřicími přístroji by se měl nacházet v hloubce asi 20 metrů ve skalním podloží.

"Určitě to není železo. Je to zlato a možná také stříbro," řekl starosta Hans-Peter Haustein, který je v mimopracovní době vášnivým hledačem pokladů. "Očekáváme, že to bude zlato z Jantarové komnaty nebo odkazy na toto zlato ležící v jiné skrýši," dodal.

Při pátrání vysílal speciálním přístrojem elektromagnetické vlny do horniny a odraz podával informace o jejím složení. "Proto můžeme výskyt železa vyloučit," tvrdil.

Haustein, který se již roky zabývá hledáním zejména ztracené Jantarové komnaty, údajně v tomto případě postupoval podle nákresů svého otce. Ten za války působil jako radista u letectva a prý si zaznamenal koordináty míst, kde nacisté mohli před pádem režimu schovávat zlato a diamanty. Tyto koordináty mají údajně vést k takzvaným odběrovým skladům nacistů.

Jantarová komnata, přesněji obložení stěn z umělecky zpracovaných a do drahých kovů uložených kusů jantaru, byla darem pruského krále Bedřicha Viléma I. ruskému caru Petru Velikému. Ten ji dal instalovat v zámku Carskoje selo u Petrohradu. Když v roce 1941 německá armáda zámek obsadila, dala ostění demontovat a převézt do Německa. Nejprve byly bedny se součástmi Jantarové komnaty uloženy v Königsbergu (Královci, nyní Kaliningradu), po přiblížení fronty byly odvezeny hlouběji do Německa, kde po nich stopy končí.

V uplynulých desetiletích se již asi o stovce míst tvrdilo, že v nich jsou bedny s jantarem uloženy, zatím se to však nikde nepotvrdilo. Odborníci se domnívají, že pokud byly součásti Jantarové komnaty skutečně někde zakopány (spekuluje se, že v opuštěných dolech), i tak již dávno zanikly, protože jantar prý v takovém prostředí nevydrží.

Rusko nedávno Jantarovou komnatu na zámku obnovilo z vlastních zdrojů podle starých fotografií.

Obec Deutschneudorf leží těsně u hranic s Českem, v malém výběžku německého území proti Litvínovu.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ