Pro misi EU je sever Kosova horkou půdou
25.02.2008 13:57
Mezinárodní správa nové administrativně-policejní mise EU v Kosovu (EUlex) vzdala první pokusy o zahájení činnosti na severu Kosova. Konkrétně v cípu obývaném Srby. Vedení EUlex v Prištině odtamtud o uplynulém víkendu stáhlo veškerý svůj personál.
Místní sdělovací prostředky citovaly Pietera Feitha, představitele unie v Kosovu a šéfa její mise, který stažení vysvětluje bezpečnostními důvody.
„Předsunuté komando" správního úřadu IOC/EUSR (International Civilian Office/European Union Special Representative), se minulý týden pohybovalo inkognito na srbském severu a v etnicky rozděleném městě Kosovské Mitrovici.
Na normální práci nebylo ovšem ani pomyšlení. Vzhledem k takřka každodenním protestům Srbů proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova bylo logickou reakcí holandského diplomata Feitha, že své lidi povolal zpět.
Kosovští Srbové uznávají jen OSN
Srbové akceptují prozatímní správu OSN (UNMIK) a mírové jednotky KFOR, které v jimi obývaných oblastech operují na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244, jež označuje Kosovo za součást Srbska.
Novou administrativně-policejní misi Evropské unie považují Srbové za „okupační". Kosovští Srbům, kteří s ní spolupracují, spílají do kolaborantů.
Od skončení války, v jejímž rámci bombardovaly letouny NATO roku 1999 Srbsko a Kosovo, kontroluje severní Kosovo jen málo přehledná směsice institucí srbských úřadů, UNMIK a KFOR. Čerstvě se v tomto mixu snaží získat navrch Brusel.
Informace o policejní vzpouře nepotvrzeny
Za dosavadní relativní klid vděčí oblast politice vzájemného nevměšování. Zdá se nicméně velmi nepravděpodobné, že by Srbové v dohledné době umožnili misi EU normální činnost na jimi obývaném území na severu Kosova.
Uplynulé dny se v Kosovu objevily informace, že se etničtí Srbové v kosovské policii vzepřeli svému velení v hlavním městě Prištině. Policie je přitom jediným fungujícím multietnickým úřadem v Kosovu. Policejní šéf v severní Mitrovici ale včera zvěsti o vzpouře dementoval.
Foto: Reuters a UNMIK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.