Jeruzalémský městský soud poslal na deset let do vězení pouličního prodavače pečiva, který zboží prodával bez povolení a nereagoval na pokuty. Právníci poukazují na nepřiměřenost trestu a zpochybnili také pravomoc soudu vynést tak dlouhý trest.
Čtyřiapadesátiletý Zakí Sabah sedí v cele s mužem, který dostal šest let za to, že prodal několik desítek kilogramů nebezpečných drog. Sabah je z východního Jeruzaléma a město mu od roku 2005 udělilo pokuty v přepočtu za čtyři miliony korun za to, že prodával preclíky po ulicích bez povolení k prodeji.
Případ se dostal k soudkyni Tamar Nimrodiové. Sabah dostal stovky pokut, z nichž každá se při nezaplacení přepočítává na několik dní vězení. Obchodník takto "nasbíral" na pokutách 731 910 šekelů, nebo také 3554 dní za mřížemi. K soudním stáním nechodil a nesnažil se ani dohodnout na úhradě aspoň části pokut, takže soudkyně dospěla k výši trestu součtem dní odpovídajících dluhu.
Obhájce však na soudu vymohl Sabahovo propuštění, bude-li zaplacena aspoň desetina částky. Sabah se však k ničemu podobnému neměl, načež soud slevil na osm tisíc šekelů (44 tisíc korun). Sabah prohlásil, že ani tuto částku nesežene, takže zůstává za mřížemi.
Jeho obhájce za něj dále bojuje. Tvrdí, že většina pokut už propadla, jelikož je starší tří let, a také že městský soud nemá právo vynášet tak vysoké tresty. Sabah je už izraelské justici znám, v roce 2003 si odpykal v cele 11 měsíců, což byl rovněž kumulovaný trest za přestupky. Tehdy ale nebyl škodný, jelikož roku 2008 soudce v jeho případě rozhodl, že trest byl nelegální, protože mandant předem nedostal informaci o důsledcích svého chování. Sabah pak dostal jako kompenzaci za vězení 523 tisíc šekelů (2,9 milionu korun).