Slovensko
Nové tváře prrr. Staré strany sázejí ve volbách na ty staré
09.12.2011 16:15
Největší politické strany na Slovensku budou v předčasných parlamentních volbách lákat voliče vesměs na dosavadní poslance, členy kabinetu nebo své zástupce v samosprávě. Nové tváře zařadily na zvolitelná místa svých kandidátek jen poskrovnu. To neplatí o seskupeních, která budou v březnu usilovat o hlasy poprvé.
Největší parlamentní strana Směr-SD, která navzdory vítězství v loňských volbách nakonec skončila v opozici, nominovala na prvých 62 míst kandidátky až na jednu výjimku pouze stávající poslance. Dlouhodobě nejoblíbenější politické seskupení expremiéra Roberta Fica by podle některých průzkumů mohlo ve volbách získat většinu v 150členném parlamentu.
To by straně umožnilo sestavit vládu bez potřeby hledání koaličního partnera. "Na kandidátce nejsou překvapení. Předsednictví sledovalo cíl stability poslaneckého klubu," uvedl Fico.
Zavedení politici dominují také v čele kandidátky nejsilnější vládní strany SDKU-DS. Po pádu vlády a oznámení dosluhující premiérky Ivety Radičové, že se o přízeň voličů příští rok na jaře ucházet nebude, se však do čela kandidátky strany dostal její šéf Mikuláš Dzurinda.
Ministr zahraničí a bývalý dvojnásobný premiér loni po aféře kvůli údajně podezřelému financování SDKU-DS přenechal post volebního lídra právě Radičové. Ta se pak v létě stala první ženou v čele slovenské vlády od rozpadu československé federace.
Postup politických stran, které na zvolitelná místa nedosadily nezávislé osobnosti, narazil na kritiku. "Je to všechno signál, že staré strany jsou opotřebovány a lidé jsou v politice dlouho. Vzniká objednávka na generační obměnu," citovaly Hospodárske noviny sociologa Pavla Haulíka.
Vládní liberálové ze strany Svoboda a solidarita, jejichž nesouhlas s navýšením záchranného fondu eurozóny vedl v říjnu k pádu kabinetu a vypsání předčasných voleb, si už nezopakují experiment se zařazením členů nezávislého hnutí. V loňských volbách se z posledních čtyř míst kandidátky liberálů dostali do parlamentu díky preferenčním hlasům čtyři zástupci seskupení. Byli to obyčejní lidé, kteří pro nadcházející volby založili vlastní stranu.
Nové tváře se na kandidátkách některých seskupení přece jen objeví. Za nacionalistickou Slovenskou národní stranu se o poslanecký mandát už nebude ucházet dvojnásobný československý mistr světa v ledním hokeji Vincent Lukáč, kterého na kandidátní listině této opoziční strany nahradil hokejový mistr světa z roku 2002 Marek Uram.
Vládní Most-Híd zase vsadil na pestrý seznam občanů různých národností včetně jedné Češky.
O hlasy voličů se chtějí prostřednictvím nových stran ucházet i lidé, kteří s vysokou politikou nemají zkušenosti. Podle politologů šanci na úspěch ale prakticky nemají. Například kontroverzní podnikatelka Nora Mojsejová, známá z televizní reality show a proslulá svým nevybíravým slovníkem, převzala politickou stranu od někdejšího spolumajitele nejsledovanější slovenské televize Markíza a bývalého ministra hospodářství Pavola Ruska.
Mojsejová se tak vyhnula sbíraní potřebného počtu podpisů pro založení nové strany; Ruskovu Alianci nového občana přejmenovala na Stranu svobodné slovo. Vlastní stranu si podle portálu pravda.sk založila kapela Horkýže Slíže.
Termín pro odevzdání kandidátních listin vyprší v neděli. Strany současně musejí složit kauci 16 596 eur (418 717 korun), kterou dostanou zpět v případě, že získají alespoň dvě procenta hlasů. Šanci na překročení pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny má podle průzkumů veřejného mínění asi šest stran a hnutí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.