Nový humbuk kolem Snowdena. Jak se žije whistleblowerům?

Zahraničí
25. 9. 2016 06:00
Edward Snowden.
Edward Snowden.

Kolem Edwarda Snowdena, bývalého pracovníka amerických tajných služeb, který vynesl informace o sledovacích programech, je opět rušno. Do světových kin vstoupil životopisný snímek o jeho osobě, k tomu odstartovala kampaň za jeho omilostnění. Neméně barvitý je osud Chelsea Manningové, někdejšího "vojína WikiLeaks".

Padouch, nebo hrdina? Názory na tuto otázku se liší. O tom, že je Edward Snowden prominentní psanec, ale není pochyb. Více než tři roky poté, co svět seznámil s metodami americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), si na nedostatek zájmu o svou osobu rozhodně nemůže stěžovat.

"Není whistleblower," konstatoval v půli září výbor pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů. Uvedl to ve výtahu z 36stránkové vyšetřovací zprávy, jež se stala výsledkem jeho dvouleté práce. Termín whistleblower podle zákonodárců označuje toho, kdo upozorní na nelegální praktiky úřadů nebo nadřízených. A to této kolonky prý Snowden nespadá.

Lační republikáni

Tím, že v roce 2013 seznámil svět s rozsahem americké elektronické a telefonní špionáže, naopak údajně "výrazně poškodil" bezpečnost Spojených států. Většina z 1,5 milionu dokumentů, které ukradl z NSA, podle výboru nesouvisela s programy zasahujícími do soukromí obyvatel. Místo toho se týkala programů armády a zpravodajských služeb, které "zajímají americké nepřátele". Snowden je také ve zprávě označen za přehánějícího fabulátora.

"Edward Snowden není hrdina, je to zrádce, který úmyslně zradil své kolegy a svou zemi," tvrdí předseda výboru, republikán Devin Nunes. "Ve světle přehnaných tvrzení a naprostých výmyslů uvedených v této zprávě, by mu nikdo neměl věřit. Těším se na jeho návrat do Spojených států, kde bude za tyto zničující zločiny pohnán před spravedlnost," nebere si servítky.

Třiatřicetiletému Snowdenovi v USA hrozí třicet let vězení. Před časem prohlásil, že by pokud by mu byl zaručen spravedlivý proces, do vlasti by se vrátil. Zatím ale zůstává v Rusku, kam v červnu 2013 přiletěl z Hongkongu. I z tohoto důvodu byl některými označován za ruského špiona. Jeho image nepomohlo ani to, že předloni vystoupil v propagandistické televizní show Vladimira Putina. Poslední dobou ale více ruské úřady více kritizuje, za čímž někteří komentátoři vidí snahu o udělení prezidentské milosti.

Chápavý Sanders

Šance, že by se tak Barack Obama před koncem v úřadu rozhodl, se sice zdá být minimální, podporovatelé počítačového experta se jí ale nevzdávají. Lidskoprávní organizace jako Amnesty International, Human Rights Watch a Americká unie občanských svobod (ACLU) zahájily kampaň, jejímž cílem je právě Snowdenovo omilostnění. Zapojily se do ní desítky známých amerických osobností a pozornost na ni poutá i nový životopisný snímek Olivera Stonea Snowden, který hlavního hrdinu vykresluje jako jednoznačně kladnou postavu.

Nejtěžší váhou, která se Snowdena zastala, je Bernie Sanders, neúspěšný uchazeč o demokratickou prezidentskou nominaci. "Sehrál důležitou roli v osvětě amerického lidu. Bezpochyby porušil přísahu a spáchal zločin, je ale v zájmu spravedlnosti, aby mu byla udělena milost nebo podmínka, která by ho ušetřila dlouholetému vězení nebo trvalému exilu," myslí si Sanders.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ZÁŘÍ 2016.

Autor: Jan BrodníčekFoto: , ČTK/ABACA

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ