Americký prezident Barack Obama dnes nečekaně přiletěl na krátkou návštěvu do Afghánistánu, kde bude jednat s tamním prezidentem Hamídem Karzáím. Kvůli špatnému počasí ale nepřistál v metropoli Kábulu, jak měl původně v úmyslu, nýbrž na 50 kilometrů vzdálené letecké základně Bagrám.
Obama měl na programu setkání s armádními důstojníky a posléze i projev k vojákům. Podle úředních zdrojů bude vzhledem k místu přistání s Karzáím hovořit pouze prostřednictvím videokonference. O Karzáím se tento týden objevila velmi nelichotivá hodnocení z pera amerických diplomatů, která zveřejnil server WikiLeaks. Na afghánském území se šéf Bílého domu zdrží jen tři hodiny.
Jde o druhou Obamovu návštěvu v Afghánistánu od jeho nástupu do úřadu prezidenta USA v lednu 2009. Poprvé do této země zavítal v březnu.
Podle amerických médií se Spojené státy chystají za necelé dva týdny oznámit změnu strategie boje v Afghánistánu. Devět let trvající válka se nevyvíjí příliš podle představ amerického vedení.
USA jsou rozhořčeny všeobecně panující korupcí v Afghánistánu i "paranoidní" představou, jakou má o světě afghánský prezident Hamíd Karzáí.
V několika diplomatických depeších, které ve čtvrtek zveřejnil server WikiLeaks, se také píše o znepokojení USA nad rolí, jakou hraje v Afghánistánu Írán, především jeho podpora extremistickému hnutí Taliban.
Za paranoidního, slabošského a příliš sebevědomého označil Karzáího americký velvyslanec v Afghánistánu Karl Eikenberry. V jedné z depeší ho dokonce obvinil, že nedokáže pochopit "ty nejzákladnější zásady budování státu". "A jeho hluboce zakořeněná nejistota jako vůdce v kombinaci s nepravděpodobností, že by připustil chybu, brání našemu nejlepšímu úsilí najít v Karzáím zodpovědného partnera," napsal velvyslanec v depeši z července 2009.
Zlomyslný Karzáí se podle něho považuje za národního hrdinu. Za normu v Afghánistánu dokumenty označují také státní korupci. V lednové depeši týkající se možného složení Karzáího kabinetu je ministr zemědělství zmiňován jako jediný, o němž se neobjevila podezření z úplatnosti.
Odhalení dalších tajných materiálů by mohlo zvýšit napětí v již tak nelehkých vztazích mezi Washingtonem a Kábulem. Vlády obou zemí ale už dříve zlehčovaly dopad zveřejňování citlivých dokumentů na vzájemné vztahy, které mnozí analytikové označují za vztahy vzešlé z potřeby nutnosti a nikoliv výběru.
Kábul už začátkem týdne prohlásil, že vztahy s Washingtonem depeše zveřejněné serverem WikiLeaks nenaruší.
Ovšem poslední depeše obsahují i obvinění Karzáího nevlastního bratra Ahmada Valího, který je podezřelý z napojení na obchod s drogami v zemi. Loni v říjnu v této souvislosti Eikenberry vyjádřil znepokojení nad tím, "jak lze bojovat s korupcí a najít spojení mezi lidem a vládou, když klíčoví představitelé vlády jsou sami zkorumpovaní?"