Obama si krátce odskočil do Afghánistánu

Zahraničí
3. 12. 2010 17:58
Karzáí - korupčník, paranoik, nafoukanec...
Karzáí - korupčník, paranoik, nafoukanec...

Americký prezident Barack Obama dnes nečekaně přiletěl na krátkou návštěvu do Afghánistánu, kde bude jednat s tamním prezidentem Hamídem Karzáím. Kvůli špatnému počasí ale nepřistál v metropoli Kábulu, jak měl původně v úmyslu, nýbrž na 50 kilometrů vzdálené letecké základně Bagrám.

Obama měl na programu setkání s armádními důstojníky a posléze i projev k vojákům. Podle úředních zdrojů bude vzhledem k místu přistání s Karzáím hovořit pouze prostřednictvím videokonference. O Karzáím se tento týden objevila velmi nelichotivá hodnocení z pera amerických diplomatů, která zveřejnil server WikiLeaks. Na afghánském území se šéf Bílého domu zdrží jen tři hodiny.

Jde o druhou Obamovu návštěvu v Afghánistánu od jeho nástupu do úřadu prezidenta USA v lednu 2009. Poprvé do této země zavítal v březnu.

Podle amerických médií se Spojené státy chystají za necelé dva týdny oznámit změnu strategie boje v Afghánistánu. Devět let trvající válka se nevyvíjí příliš podle představ amerického vedení.

Obamu vítá v Afghánistánu generál Petraeus.USA jsou rozhořčeny všeobecně panující korupcí v Afghánistánu i "paranoidní" představou, jakou má o světě afghánský prezident Hamíd Karzáí.

V několika diplomatických depeších, které ve čtvrtek zveřejnil server WikiLeaks, se také píše o znepokojení USA nad rolí, jakou hraje v Afghánistánu Írán, především jeho podpora extremistickému hnutí Taliban.

Za paranoidního, slabošského a příliš sebevědomého označil Karzáího americký velvyslanec v Afghánistánu Karl Eikenberry. V jedné z depeší ho dokonce obvinil, že nedokáže pochopit "ty nejzákladnější zásady budování státu". "A jeho hluboce zakořeněná nejistota jako vůdce v kombinaci s nepravděpodobností, že by připustil chybu, brání našemu nejlepšímu úsilí najít v Karzáím zodpovědného partnera," napsal velvyslanec v depeši z července 2009.

Zlomyslný Karzáí se podle něho považuje za národního hrdinu. Za normu v Afghánistánu dokumenty označují také státní korupci. V lednové depeši týkající se možného složení Karzáího kabinetu je ministr zemědělství zmiňován jako jediný, o němž se neobjevila podezření z úplatnosti.

Dokumenty zveřejňované WikiLeaks převracejí diplomacii naruby.Odhalení dalších tajných materiálů by mohlo zvýšit napětí v již tak nelehkých vztazích mezi Washingtonem a Kábulem. Vlády obou zemí ale už dříve zlehčovaly dopad zveřejňování citlivých dokumentů na vzájemné vztahy, které mnozí analytikové označují za vztahy vzešlé z potřeby nutnosti a nikoliv výběru.

Kábul už začátkem týdne prohlásil, že vztahy s Washingtonem depeše zveřejněné serverem WikiLeaks nenaruší.

Ovšem poslední depeše obsahují i obvinění Karzáího nevlastního bratra Ahmada Valího, který je podezřelý z napojení na obchod s drogami v zemi. Loni v říjnu v této souvislosti Eikenberry vyjádřil znepokojení nad tím, "jak lze bojovat s korupcí a najít spojení mezi lidem a vládou, když klíčoví představitelé vlády jsou sami zkorumpovaní?"

Autor: ČTK , - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ