Jaderný Írán
Odborníci na atomovou energii přijeli jednat do Íránu
20.02.2012 06:16 Aktualizováno 20.02. 12:33
Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se za poslední měsíc už podruhé pokusí v Íránu prověřit jeho jaderný program. Do Teheránu přijeli časně ráno a zdržet se mají dva dny. Dle íránského rozhlasu MAAE Teherán požádala, aby pustil inspektory do vojenského komplexu Parčin. Také tradiční spojenci Teheránu, jimiž jsou Rusko a Čína, podle diplomatů na Írán tentokrát tlačí, aby lépe spolupracoval.
Šéf inspektorů Herman Nackaerts po návratu minulé delegace 1. února nehýřil optimismem, protože při tehdejším jednání se nepodařilo nijak pokročit v objasnění sporných bodů íránského programu. Velké naděje si nedělá ani v případě nynější mise. Řekl pouze, že doufá v určitý posun. "Prioritou samozřejmě je pustit se do stále ještě nezodpovězených sporných bodů kolem možných vojenských rozměrů jaderného zbraňového programu," řekl.
Inspektoři se mají sejít s vedením Íránské organizace pro jadernou energii. Přesný program jejich návštěvy nebyl zveřejněn. Agentura AP informovala, že dle íránského rozhlasu projevila MAAE zájem o prohlídku vojenského komplexu Parčin. Naposledy jej odborníci z agentury viděli v lednu 2005, v březnu téhož roku už další prohlídku Teherán nepovolil. Přitom inspektoři stačili zhlédnout jenom jeden ze čtyř provozů, o něž se zajímali.
Vojenská základna Parčin je nedaleko Teheránu a je to také středisko vývoje konvenčních zbraní. Panuje podezření, že v podzemí se skrývá zařízení, v němž Íránci pracují na atomovém výzkumu. To ale Teherán popírá. MAAE sama ale od roku 2008 nepoukázala na Parčin v žádné ze svých zpráv zveřejňovaných pravidelně o Íránu. Íránský rozhlas v komentáři k návštěvě inspektorů sdělil, že ať "je důvod MAAE (pro zhlédnutí Parčinu) jakýkoli, dokazuje to, že se agentura nehodlá držet svých předchozích slibů". AP z toho usuzuje, že Teherán inspekci Parčinu nepovolí.
Íránci v neděli oznámili, že chtějí co nejdřív znovu vyjednávat se světovými mocnostmi. Původně s Teheránem jednalo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo, avšak Írán nepřistoupil na jejich návrhy, takže rozhovory byly loni přerušeny. Teď mocnosti znovu zvažují jejich obnovení, o něž Írán požádal koordinátorku vyjednavačů a šéfku evropské diplomacie Catherine Ashtonovou písemně.
Západ Teherán podezírá, že tajně usiluje o výrobu jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výlučně mírový. Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA i EU.
Diplomatický zdroj z MAAE v neděli řekl televizi BBC, že Írán je připraven rozšířit své jaderné kapacity v přísně střeženém podzemním pracovišti u posvátného města Kom o tisíce odstředivek nové generace. Centrifugy by mohly urychlit výrobu obohaceného uranu, který se používá v jaderné energetice, může ale mít využití i při výrobě jaderných zbraní. Diplomaté tvrdí, že podzemní objekt je sice vybaven elektrickým vedením a podpůrným zařízením, avšak centrifugy tam zatím nejsou a není jisté, zda vůbec budou.
Obohacování uranu je jádrem sporu se Západem, protože zvládnutí této technologie by Íránu umožnilo obohacovat uran nejen za účelem získat palivo elektráren, ale také jadernou zbraň. Pro ni je třeba uran obohacený na víc než 90 procent. Írán zatím dokáže uran obohatit na 20 procent, protože ve středu oznámil, že začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu a zároveň zprovoznil 3000 nových odstředivek. Podle íránského prezidenta je v zemi nyní v provozu celkem 9000 odstředivek na obohacování uranu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.