Odsouzený imám se úspěšně odvolal proti odejmutí občanství

Zahraničí
6. 11. 2010 07:30
Britské ministerstvo vnitra vyjádřilo z rozhodnutí apelačního výboru zklamání.
Britské ministerstvo vnitra vyjádřilo z rozhodnutí apelačního výboru zklamání.

V Egyptě narozený Abú Hamza (52) vyhrál spor s vládou v Londýně, která mu chtěla odebrat britský pas. Radikální muslimský duchovní, který se současně brání proti vydání ke stíhání do USA, argumentoval tím, že by zůstal bez státní příslušnosti, protože o egyptské občanství už přišel v minulosti.

Britské ministerstvo vnitra během odvolacího řízení poukázalo na skutečnost, že údajné odebrání egyptského občanství není nijak doloženo. V minulosti mu sice egyptské úřady odmítly pas vydat, ale nakonec ho získal.

Přišel při nakládání s výbušninami o oko a obě ruce. Místo pravé ruky používá hák.Odvolací soudce rozhodl, že ačkoli odejmutí egyptského občanství není doloženo, lze předpokládat, že mu ho úřady v Káhiře odebraly. Prý tak nejspíš učinily preventivně v reakci na oznámení tehdejšího britského ministra vnitra Davida Blunketta z dubna 2003, že hodlá Hamzu zbavit britského občanství.

Britské ministerstvo vnitra vyjádřilo z rozhodnutí apelačního výboru zklamání. Odmítlo však, že by to mělo dopad na výsledek snah USA o jeho vydání ke stíhání za napomáhání al-Kajdě.

V roce 2007 se Hamza proti žádosti o vydání do USA odvolal k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten letos v červenci rozhodl, že Británie coby člen EU nesmí Hamzu vydat do země, kde by mu hrozilo doživotní vězení bez možnosti podmíněného propuštění, protože by tak byla porušena jeho lidská práva. Americké úřady by se musely předem zaručit, že Hamza nebude umístěn do vězení s maximální ostrahou.

Hamza si v britském vězení nyní odpykává sedmiletý trest za nabádání k vraždě a podněcování rasové nesnášenlivosti. Při vynášení rozsudku soudce uvedl, že Hamza „pomohl vzniknout atmosféře, v níž je zabíjení považováno nejen za legitimní postup, ale i za morální a náboženskou povinnost".

Hamza si v britském vězení nyní odpykává sedmiletý trest za nabádání k vraždě a podněcování rasové nesnášenlivosti.Do roku 2004 působil Hamza jako imám v londýnské mešitě Finsbury Park, kterou navštěvovala řada později nechvalně známých teroristů.

Hamza získal britské občanství v důsledku tříletého manželství britskou občankou v první polovině osmdesátých let, kdy pracoval jako vyhazovač v erotickém klubu v londýnské čtvrti Soho. Když tehdejší manželka odhalila jeho poměr s prostitutkou, zapřísahal se Hamza, že zasvětí život islámu. Manželství se rozpadlo v roce 1984.

Britská Aliance plátců daní odhaduje, že otec osmi dětí Hamza již britskou státní pokladnu vyšel na 2,75 milionu liber (78 milionů Kč) v sociální dávkách, sociálním bydlení, zdravotním pojištění, soudních výdajích a výdajích za věznění.

Autor: BBCFoto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Trump si myslí, že má dohodu s Ruskem. Štve ho, že Ukrajina chce svůj Krym

Zahraničí
24. 4. 2025
Papež František

Papež v posledních okamžicích netrpěl, zemřel bez bolestí, řekl jeho lékař

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 4. 2025 10:26
ilustrační foto

Slabost a ústupky Putina nezastaví, vzkazuje spojencům Ukrajina

Zahraničí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ