Olympijským Pekingem se šíří strach ze smrtícího viru
06.05.2008 10:11
Z Číny je hlášeno 11 905 nemocných, 26 dětí už nebezpečnému enteroviru podlehlo. Ačkoli většina z nich byla z východočínské provincie An-chuej a tamního města Fu-jang, téměř 1500 případů nákazy se vztahuje na Peking, dějiště blížící se olympiády.
Světová zdravotnická organizace (WHO) se domnívá, že šíření onemocnění ještě nedosáhlo vrcholu a že nových případů bude přibývat.
"Samozřejmě že máme obavy. Měli bychom velký strach, kdyby dítě onemocnělo. Víme o tom viru, ale netušíme, jak se před ním chránit. Nemáme dost podrobné informace," řekla agentuře Reuters jedna pekingská matka s batoletem v náručí.
Onemocnění se projevuje vyrážkou na končetinách, horečkou, dýchacími potížemi, záněty v ústní dutině a aftami. V Číně a dalších asijských zemích se objevuje pravidelně. Letošní úmrtí jsou vázána na zvlášť nebezpečný enterovirus 71.
ČTĚTE TAKÉ: Vir zabíjející děti v Číně se stále šíří
Všechny oběti z Fu-jangu byly děti ve věku do šesti let, většině z nich nebyly ještě dva roky. Dvě osoby zemřely také v jihočínské provincii Kuang-tung.
Peking zatím žádné mrtvé nemá, ale virem se tam nakazilo 1482 lidí, většina z nich jsou děti mladší pěti let. Zatím není jasné, zda jde ve všech případech o nákazu kmenem EV 71. Peking ale slíbil, že od nynějška bude vydávat bilanci výskytu pravidelně každý týden.
Nákaza vrcholu teprve dosáhne
Čínské Středisko pro kontrolu nemocí radí, aby děti s příznaky nákazy byly zavčas izolovány v domácím prostředí. Objeví-li se aspoň tři případy v jediné školní třídě, má být výuka přerušena.
Jeden z lékařů pekingské dětské nemocnice zakázal novinářům udělat na jeho oddělení rozhovory s tím, že by to vyvolalo paniku. "Rodiče jsou už tak nervózní. Když uvidí kamery, budou si myslet, že tady máme takové případy, a děti si odvezou," řekl agentuře Reuters.
WHO sice minulý týden vyloučila, že by nákaza mohla ovlivnit olympiádu, ale nejnověji oznámila, že nákaza zatím nedosáhla vrcholu. Upozornila také, že virus se šíří při kontaktu s infikovanými kožními puchýřky a rovněž fekáliemi.
Čínské úřady v roce 2003 zpočátku tajily výskyt těžkého akutního syndromu dýchacích cest (SARS). V Číně se jím nakazilo přes pět tisíc lidí a téměř 350 jich zemřelo. Tentokrát Čína tvrdí, že se o nic podobného nepokouší. Podle deníku China Daily je příčinou krize ve Fu-jangu laxnost a pozdní reakce tamních úřadů.
Otec osmiletého syna Che Sin-pching z Pekingu tentokrát vládě důvěřuje. V případě SARS prý bylo nejhorší období předtím, než Peking výskyt onemocnění přiznal. "Teď ale pořádáme olympijské hry a město určitě postupuje s větším úsilím," řekl Che.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.