Konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán a barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij se při středeční schůzce shodli, že jednou z největších hrozeb, kterým jejich země čelí, je migrace. Su Ťij, jejíž pověst bojovnice za lidská práva na Západě v poslední době utrpěla kvůli brutálnímu zacházení s muslimskou menšinou Rohingů, do Budapešti přijela po návštěvě Česka.
"Oba lídři zdůraznili, že jednou z největších výzev, jaké jejich země i střední Evropa a jihovýchodní Asie čelí, je migrace," uvádí se v prohlášení vydaném po schůzce Orbána se Su Ťij. Bavili se spolu také o "soužití se stále rostoucí muslimskou populací".
Su Ťij, která byla léta barmskou vojenskou juntou držena v domácím vězení, v posledních letech zastává post "státního poradce", což odpovídá funkci premiéra, zároveň je ministryní zahraničí. Tato bývalá disidentka nejdříve podpořila předloňskou operaci barmská armády proti Rohingům, která podle řady mezinárodních organizací byla etnickou čistkou. Pak sice odsoudila jakékoliv porušování lidských práv, její váhavý postoj ale vyvolal na mezinárodní scéně kritiku a Su Ťij byla zbavena řady poct.
Britský The Guardian připomíná, že Orbán, který se staví do role ochránce křesťanských hodnot v Evropě, má také kvůli své tvrdé protiimigrační politice v určitých kruzích pošramocenou pověst. Jeho vláda v zemi podněcuje strach z údajné hrozby ze strany migrantů. Nedávno porušování lidských práv v Maďarsku kritizovala Rada Evropy. Vyzvala tamní úřady, aby se "vyhnuly projevům a kampaním namířeným proti migrantům, které rozdmychávají xenofobní nálady".
Su Ťij se opakovaně vyslovila proti tomu, aby byly Barmě vnucovány západní ideály a principy. Orbán s ní v tomto souhlasí a na setkání s ní odmítl "vývoz demokracie".
Barmská vůdkyně se v Praze počátkem týdne sešla s premiérem Andrejem Babišem nebo prezidentem Milošem Zemanem. Se šéfem vlády jednala hlavně o ekonomické spolupráci, ale i o lidských právech. Z Babišova vyjádření po jejich schůzce vyplynulo, že Česko hospodářskou spolupráci jejich dodržováním nepodmiňuje.