V Sýrii při dalších násilnostech zahynulo nejméně 14 lidí, z nichž 13 byli policisté. V zemi už přitom působí sedm pozorovatelů OSN a další jejich kolegové tam mají dorazit příští týden. OSN připravuje rezoluci o vyslání celého kontingentu, který by mohl mít až 300 lidí. Pozorovatelské mise je připravena se zúčastnit i Čína, která jinak podobně jako Rusko zásahy zvenčí odmítá. O případném počtu svých lidí zatím Čína s OSN vyjednává.
Mluvčí autora mírového plánu pro Sýrii zmocněnce Kofiho Annana přiznal, že situace v Sýrii není dobrá. Pozorovatelé tam budou vysláni prý i s vědomím, že půjdou do rizikového prostředí: "Nechceme své lidi vystavovat zbytečnému riziku. Ale uvědomme si fakta - je to riziková situace, příměří je křehké. Nebudeme přihlížet a čekat. Chceme, aby navzdory současné situaci pozorovatelé byli vysláni."
Předběžný protokol podepsaný ve čtvrtek mezi OSN a syrskou vládou zajišťuje pozorovatelské misi, která má v Sýrii působit, volný pohyb pěšky nebo v automobilech. Pozorovatelé budou moci fotografovat, ale o tom, zda budou mít k dispozici také vrtulníky nebo letadla, se ještě jedná.
Dále protokol zaručuje pozorovatelům přístup k jakémukoli zařízení a jakýmkoli jedincům i skupinám, které mise OSN bude chtít vidět.
Protokol upřesňuje, že stažením armády se myslí odsun jednotek do ubikací vzdálených nejméně dva až tři kilometry od měst. Netýká se to ale posádek z městských kasáren, protože ty jsou považovány za permanentní jednotky.
Boje pokračují
V Homsu se bojuje už několikátý den o čtvrť Chaldíja a svědci odtud hlásili intenzivní boje. Odpoledne státní televize oznámila smrt deseti policistů při výbuchu bomby v jižní provincii Kunajtra. Televize útok připsala "ozbrojené teroristické skupině", která prý k útoku použila stokilogramovou nálož. Dopoledne agentura SANA informovala o smrti tří policistů v provinciích Dará, Hamá a Halab, kde o život přišel také jeden civilista.
Rusko soudí, že i "přes provokace a násilnosti je příměří vcelku dodržováno". Přitom za minulých osm dní, po něž příměří platí, zemřelo na 130 osob. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé ale řekl, že Damašek nestydatě pokračuje v represích vůči opozici, a kandidát v nadcházejících prezidentských volbách François Hollande prohlásil, že stane-li se prezidentem a OSN rozhodne o vojenské intervenci do Sýrie, Francie se jí zúčastní.
Jako každý pátek opozice svolala po velkých modlitbách své příznivce k protestům proti prezidentovi Bašárovi Asadovi. Společným heslem je Zvítězíme a Asad bude poražen.
S obavami dění v Sýrii sleduje Evropská unie. Její ministři zahraničí hodlají znásobit tlak na Damašek a v pondělí rozhodnou o nových sankcích; tentokrát by se měly týkat zákazu vývozu luxusního zboží a surovin.
Více než roční konflikt si vyžádal přes 11 tisíc obětí a do sousedních zemí před boji uprchlo 61 tisíc Syřanů. Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky sdělila v Ženevě, že se po měsíci podařilo získat na pomoc těmto lidem jenom pětinu z požadovaných 84 milionů dolarů (1,6 miliardy korun). O 21 tisíc Syřanů se stará Libanon, o téměř 14 tisíc Jordánsko, 24 tisíc lidí je v Turecku a přes dva tisíce v Iráku. Krize dle mluvčí doléhá těžce zejména na děti.