Rada bezpečnosti OSN se o dnešní noci neshodla na prohlášení odsuzujícím čtvrteční teroristický útok v Jeruzalémě, kde palestinský střelec postřílel osm studentů rabínské školy, než byl sám zabit. Libye totiž trvala na tom, aby odsouzení atentátu provázelo i odsouzení izraelských operací proti Palestincům v Gaze.
"Nedospěli jsme k dohodě, protože libyjská delegace, za podpory dvou dalších, nechtěla odsoudit jen sám atentát, ale chtěla ho spojit s dalšími otázkami," uvedl americký velvyslanec při OSN Zalmay Khalizad. Libyjský požadavek byl zase nepřijatelný pro ostatní. "Je rozdíl mezi střílením studentů náboženství a civilními oběťmi vojenských operací, jejichž zamýšleným cílem není zabíjet civilisty," dodal.
Libye se již v sobotu pokoušela v Radě bezpečnosti prosadit rezoluci, která by ostře odsoudila izraelské vojenské operace v pásmu Gazy.
Armádní zásah měl donutit Palestince, aby přestali ostřelovat jih Izraele raketami, ale vyžádal si i množství civilních obětí. Podle palestinských zdrojů civilisté představovali polovičku ze 117 mrtvých z posledních dnů. Podle Izraelců civilní ztráty byly menší.
Ruský velvyslanec Vitalij Čurkov, který tento měsíc radě předsedá, vyjádřil politování, že se nepodařilo najít kompromis. Sám navrhoval, aby rada vyjádřila hluboké znepokojení nad civilními oběťmi izraelsko-palestinského konfliktu a současně odsoudila teroristický atentát. "To na konsensus nestačilo," konstatoval.
Izraelský a libyjský velvyslanec při OSN se následně počastovali ostrými výrazy. "Bohužel, tohle se děje, protože do rady infiltrovali teroristé. Přijetí prohlášení brání země, která způsobila Lockerbie," řekl Dan Gillerman v narážce na bombový atentát proti americkému letadlu, které se před 20 lety zřítilo u skotského městečka Lockerbie. Za útok byli odsouzeni libyjští agenti. "Nepotřebujeme vysvědčení o dobrém chování od izraelského režimu, nejterorističtějšího na světě," odpověděl libyjský velvyslanec.
Foto: ČTK