OSN a Sýrie se přiblížily k vytvoření ústavního výboru, který může urychlit mírové řešení syrského konfliktu. Po jednáních v Damašku to řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. Syrské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že se v otázce ústavního výboru podařilo výrazně pokročit.
Pedersen po dvou kolech rozhovorů se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem novinářům řekl, že dohoda o ústavním výboru je velmi blízko. Výbor má připravit novou syrskou ústavu a OSN jej považuje za klíč k politickému řešení syrské války. Dosavadní roční jednání o výboru vždy ztroskotala na jeho složení.
Výbor má mít 150 členů a syrská vláda v minulosti vyjadřovala výhrady proti 50 jménům na seznamu, mezi nimiž byli odborníci, ženy a zástupci kmenů, stejně jako nezávislé osobnosti. Prozatím byla ohlášena shoda na 50 zástupcích opozice a stejného počtu zástupců vlády.
Syrské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvádí, že v otázce výboru se dosáhlo značného pokroku, zopakovalo však své původní stanovisko, podle nějž musí být výbor čistě syrskou záležitostí.
Pedersen se při jednáních s Valídem dotkl i situace v severozápadní syrské provincii Idlib, kde se stále bojuje. Vládní vojsko tam útočí na poslední oddíly oponentů a islámských radikálů. Pedersen řekl, že by se měla dodržovat dohoda o příměří, kterou loni vyjednaly Rusko a Turecko coby spojenci protistran konfliktu. Příměří má zajistit odstup jednotek obou stran a počítá s vytvořením pásma, z nějž radikálové stáhnou své lidi i zbraně.
Rusko je hlavní oporou Damašku, jemuž se díky ruské pomoci podařilo znovu ovládnout většinu země. Turecko podporuje některé ze skupin, které jsou v opozici vůči syrské vádě a které za minulých bojů ustoupily do Idlibu.