Kterákoliv země, jež by v budoucnu uskutečnila akci na území Pákistánu, by čelila důsledkům ze strany jeho armády. Prohlásil to tajemník pákistánského ministerstva zahraničí Salmán Bašír ve zřejmé narážce na operaci amerického komanda, jež v pondělí zlikvidovalo teroristického vůdce Usámu bin Ládina, aniž o tom někdo pákistánskou vládu uvědomil.
"Cítíme, že nehoda či špatný odhad by vyústily v hroznou katastrofu. Nemůže být pochyb, že Pákistán má adekvátní kapacitu zajistit svou vlastní obranu," řekl Bašír.
Jeho hrozba přichází tři dny poté, co komando zvláštních amerických sil v pákistánském vnitrozemí jen několik desítek kilometrů od hlavního města Islámábádu zlikvidovalo vůdce teroristické sítě al-Kajda Usámu bin Ládina. Pákistánské vedení nebylo o akci předem informováno; je zpochybňována ochota některých jeho složek vypořádat se s teroristickými skupinami na vlastním území.
Pákistánští islamisté svolali demonstraci kvůli bin Ládinovi
Nejvlivnější politická strana pákistánských islámských radikálů Džamáate islámí Pákistán (JIP) svolala na pátek demonstraci kvůli zabití Usámy bin Ládina. Strana požaduje, aby Islámábád přestal spolupracovat s USA v boji proti terorismu. Bin Ládina, který založil teroristickou síť al-Kajda, zabilo v noci na pondělí americké komando v severním Pákistánu.
"I kdyby zde někdy byla nějaká sympatie s Američany, rozplynula by se poté, co porušili naši suverenitu a nezávislost," prohlásil generální tajemník JIP Munavar Hasan. Vyzval k masové, ale poklidné demonstraci proti vládě. "Naším prvním požadavkem je, aby se Pákistán stáhl z války proti terorismu," dodal.
Protiamerické nálady podle agentury Reuters nejsou mezi Pákistánci neobvyklé, přestože USA v posledních letech poskytly zemi pomoc v hodnotě miliard dolarů. Ke špatnému obrazu Washingtonu přispívají i nálety amerických bezpilotních letadel na pákistánských kmenových územích. Američané tam útočí na představitele al-Kajdy nebo radikálního hnutí Taliban, při náletech ale umírají i civilisté.
Mnoho Pákistánců ale odmítá i al-Kajdu a její radikální výklad islámu. Politologové proto nepředpokládají, že by se na páteční demonstraci shromáždil tak velký dav, že by dokázal vládu přinutit ke změně politického kursu. JIP není parlamentní stranou. Poslední volby v roce 2008 její představitelé bojkotovali.