Pákistánský ministr obrany Čaudhrí Ahmed Mukhtár nesmí opustit zemi. Rozhodnutí nejvyššího soudu jej zastihlo ve chvíli, kdy se ve čtvrtek chystal odjet na oficiální návštěvu Číny. Ministr je vyšetřován v souvislosti s korupční aférou bývalého vojenského režimu v zemi.
Ve středu nejvyšší soud anuloval dva roky starou amnestii, jež poskytovala ochranu především prezidentovi Ásifovi Alímu Zardárímu a jeho ministrům před stíháním v korupčních kauzách. Zardárí ještě jako manžel premiérky Bénazír Bhuttové (zavražděné roku 2007) neblaze proslul jako korupčník nazývaný „Mister Desetprocent"
Na seznamu vyšetřovaných, který sestavil nejvyšší soud, je až osm tisíc osob.
ČTĚTE TAKÉ: "Hodný" Taliban? Pákistán si spojence vybírat nemůže
Taliban v Pákistánu má nového vůdce. Cílem NATO?
"Měl jsem jet do Číny na třídenní návštěvu kvůli dodávce fregat. Když jsem přijel na letiště, bylo mi řečeno, že jsem na tom seznamu a nemohu zemi opustit," sdělil Mukhtár soukromé televizní stanici Geo. "Jde o vyšetřování korupce, které trvá už dvanáct let. Já jsem ale nevinný a před soudem se obhájím," dodal ministr.
Oficiální delegace, v níž je i velitel pákistánského námořnictva, nakonec do Číny odletěla bez ministra.
Ministr obrany je zanesen na seznamu 253 osobností, který sestavil Státní úřad pro zodpovědnost (NAB), nejvyšší protikorupční instance v Pákistánu. NAB seznam předal ministerstvu vnitra se žádostí, aby příslušným osobám nepovoloval vycestovat do zahraničí. Jsou na něm politici, funkcionáři, bývalí důstojníci armády i diplomaté.
Zatykače, které byly na ně vystaveny, budou obnoveny, a jejich majetek bude znovu zmrazen," prohlásil mluvčí NAB Navíd Sattár.
Jméno Zardárího bylo ze seznamu vyškrtnuto kvůli jeho prezidentské imunitě. Zůstal na něm ale například jeho ministr vnitra Rahmán Málik. Opozice se nicméně domnívá, že Zardárí je ve své prezidentské funkci nelegálně a vyzývá ho k odstoupení. Amnestii vyhlásil na podzim 2007 někdejší prezident Parvíz Mušaraf, jenž byl tehdy pod tlakem, aby po osmi letech vlády vojenského režimu vyhlásil parlamentní volby.
Amnestie se týkala nejen Zardárího, ale mimo jiné i jeho manželky Bénazír Bhuttové, která se stala o dva měsíce později obětí atentátu. Zardárího strana loni volby vyhrála a on sám se dostal do čela státu. Zardárí je věrným spojencem USA.
Foto: ČTK/AP a Profimedia