Pákistán: zrušení výjimečného stavu <span>ohroženo novým násilím</span>

Zahraničí
13. 12. 2007 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Dva sebevražední atentátníci v jihozápadním Pákistánu při útoku na vojenské kontrolní stanoviště zabili deset lidí. Podle armádních zdrojů odpálili nálože u řady aut čekajících na prohlídku. Mezi mrtvými je pět vojáků, policista a čtyři civilisté. Atentátníci zranili také deset lidí, čtyři z nich vážně.

Policie místo útoku uzavřela, ze vzduchu je střeží vrtulníky. Město leží blízko hranice s Afghánistánem a je často dějištěm podobných útoků i přestřelek. V sobotu se tam bude konat předvolební shromáždění opoziční političky Bénazír Bhuttové. Parlamentní volby se mají v Pákistánu konat 8. ledna.

Prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil 3. listopadu výjimečný stav, který chce v sobotu zrušit. Zakročil také proti opozici, proti sdělovacím prostředkům a proti členům nejvyššího soudu, aby dosáhl potvrzení svého zvolení na prezidentský úřad. Mezi Pákistánci to ale vyvolalo nelibost. Podle průzkumu, který byl dnes zveřejněn, si dvě třetiny občanů přejí Mušarafovu rezignaci. Jeho spojenci prý v lednových volbách propadnou.

Pakistánský prezident Pervez Mušaraf(vpravo).Blížící se volby stupňují teror

Proti nim budou stát strany opozičních politiků, tedy dvou bývalých předsedů vlády, Bhuttové a Naváze Šarífa. Podle průzkumu schvaluje Mušarafovy kroky jenom 30 procent lidí. Na otázku, kdo by problémy Pákistánu řešil lépe, odpovědělo 31 procent dotázaných, že Bhuttová, 25 procent důvěřuje spíš Šarífovi.

Podle mínění znalců budou výsledky lednových voleb nerozhodné a strany budou muset hledat spojence do koalice. Teď by Bhuttové Pákistánská lidová strana získala 30 procent hlasů, Šarífova Pákistánská muslimská liga 25 procent a strana podporující prezidenta 23 procent.

Ekonomika stojí nad politikou

Hlavním tématem v předvolebním Pákistánu není ale politika ani bezpečnost, ale ekonomika. Největší starosti dělá 53 procentům účastníků průzkumu vysoká míra inflace a s ní spojené zdražování základního zboží.

Mušaraf vyhověl požadavku opozice a odstoupil z vedení armády. Odmítá ale dosadit zpět odvolané členy nejvyššího soudu, protože ti zpochybňovali oprávněnost jeho kandidatury na prezidenta v době, kdy byl vrchním velitelem armády, což bylo protiústavní. Právnická obec proto proti Mušarafovi trvale protestuje. Dnes se v Láhauru sešlo k další demonstraci 2000 právníků a žádali návrat odvolaných kolegů. Právníci v celé zemi na protest proti prezidentovi bojkotují právní úkony. V Pákistánu při násilnostech od července zahynulo na 400 lidí.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Polský prezident provdal dceru, svatba byla v prezidentském paláci

Zahraničí
7. 7. 2025

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří skončila bezvýsledně

Zahraničí
7. 7. 2025

Izrael vydá přes 50.000 povolávacích rozkazů pro ultraortodoxní židy

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ