Papež František vyzval k uzavření detenčních center pro migranty v Libyi, kde jsou podle něj lidé opakovaně mučeni a zotročováni. Kritizoval také blokády lodí s migranty mířících do Evropy, podle něj státy nesmějí nikdy ignorovat žádost o pomoc, pokud jde o záchranu lidských životů. Hlava katolické církve to ve čtvrtek řekla při setkání s migranty, které Vatikán převzal začátkem prosince z řeckého ostrova Lesbos.
"Jak můžeme neslyšet naříkání tolika našich bratrů a sester, kteří raději čelí bouřlivému moři, než aby pomalu umírali v libyjských detenčních táborech, v místech, kde je týrají a hanebně zotročují?" prohlásil papež. "Musíme si dát jasný závazek, že tyto libyjské tábory vyprázdníme, přičemž posoudíme a vyzkoušíme všechna dostupná řešení."
V 19 oficiálních centrech pro migranty v Libyi, z nichž některá ovládají ozbrojené skupiny, je v současnosti zadržováno přes 5000 lidí. Kolik lidí je ale v četných dalších táborech provozovaných pašeráckými gangy, se však neví. OSN dlouhodobě upozorňuje na to, že v táborech jsou porušována lidská práva a že na denním pořádku je násilí, bití a nucená práce.
František se ve čtvrtek poprvé osobně sešel se zástupci skupiny migrantů, kteří se dostali do Vatikánu na jeho přímý pokyn z přeplněného uprchlického tábora na ostrově Lesbos. Začátkem prosince přiletělo z řeckého ostrova 33 lidí.
Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I první cesta mimo Řím poté, co se František stal v březnu 2013 papežem, byla spojena s uprchlíky. Vedla v červenci 2013 na sicilský ostrov Lampedusu, kam tehdy stejně jako do dalších italských přístavů připlouvali masově běženci z Afriky a Blízkého východu prchající před ozbrojenými konflikty a chudobou.