Čtyřiasedmdesátiletý Hans-Christian Ströbele je známým veteránem německé politické scény. Už se od něj moc nečekalo, ale přesto dnes tento zelný politik a poslanec Spolkového sněmu nechal dnes v Berlíně "vybuchnout bombu". Pozval sem totiž bývalého technika amerických špionážních služeb Edwarda Snowdena - a on pozvání přijal.
Američan souhlasil s tím, že byl ochoten přijet do Německa a vypovídat o sledování politiků a občanů americkými tajnými službami. Berlín by ale v takovém případě musel zajistit, že Snowden bude moct v Německu zůstat a bude v zemi v bezpečí.
Ströbele, který se se Snowdenem sešel ve čtvrtek v Moskvě, to dnes oznámil na tiskové konferenci v metropoli na Sprévě. O setkání se Snowdenem usiloval tvrdošíjně už týdny, a nakonec uspěl. V Moskvě s ním strávil několik hodin. Stal se tak nejen dnešním hrdinou domácích médií.
Když se na něj fotografové a kamaramané při tiskovce vrhli, hlesl jen: "Můj bože." pak ale dodal, že je to tak dobře.
Snowden v polovině roku vyzradil informace o tajném programu USA na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů ve světě. Z dokumentů, jež z NSA vynesl a které jsou postupně zveřejňovány, vyplývá že Američané sledovali i mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové. Snowden se nyní skrývá před americkými úřady v Rusku.
"Snowden by nemohl přijet do Německa jen kvůli výpovědi, protože ruský azyl mu umožňuje zůstat jen v Rusku. Pokud by zemi opustil, už by se nemohl vrátit," řekl Ströbele. "Do Německa by Snowden přijel jen tehdy, pokud by se zde mohl cítit bezpečně," doplnil poslanec s tím, že v takovém případě by Snowden potřeboval záruky od německého ministerstva vnitra.
Ströbele dále prohlásil, že Snowden má zájem na vysvětlení celého příběhu. Američan tak prý chce zajistit, aby rozvědky už nemohly v budoucnu narušovat právo lidí na soukromí. Podle Ströbeleho by Snowdenova výpověď byla cenná, protože díky svému dřívějšímu působení v amerických tajných službách může vynesené dokumenty i správně interpretovat.
Ströbele také podotkl, že kdyby zástupci německého parlamentu chtěli Snowdena vyslechnout v Rusku, mohlo by to způsobit problémy. Snowden totiž kvůli získání ruského azylu Moskvě slíbil, že během pobytu v Rusku nezveřejní žádné informace, které by poškodily Spojené státy.
Poslanec rovněž novinářům ukázal Snowdenův dopis určený členům německé vlády a poslancům. Bývalý pracovník NSA v něm uvádí, že během své práce pro americkou rozvědku byl svědkem systematického porušování zákonů, se kterým se nemohl smířit. Zároveň napsal, že je připraven spolupracovat při objasňování informací z dokumentů NSA, které z rozvědky vynesl, pokud bude mít jistotu, že ho kvůli tomu nečeká americké pronásledování.
Německá vláda o schůzce Ströbeleho se Snowdenem předem nevěděla. Poslanec dnes řekl, že neinformoval ani německé velvyslanectví v Moskvě. "Nechtěl jsem, aby z velvyslanectví odešla nějaká zpráva a setkání se kvůli tomu neuskutečnilo," uvedl Ströbele. Podotkl také, že Merkelové o své schůzce se Snowdenem neřekne nic bližšího, než co sdělil novinářům.
V Německu vyvolaly Snowdenovy informace pobouření už v létě, kdy se ukázalo, že NSA odposlouchávala v zemi tisíce lidí. Skandál pak propukl s novou intenzitou v říjnu, když se objevila informace o údajném sledování mobilního telefonu Merkelové.
Němečtí Zelení a postkomunistická Levice kvůli tomu požadují vytvoření zvláštního parlamentního výboru, předseda kontrolního výboru Spolkového sněmu Thomas Oppermann ze sociální demokracie (SPD) dokonce navrhl, aby si tento výbor předvolal Snowdena jako svědka.
Snowden by po Ströbeleho nejraději vypovídal před komisí Kongresu USA. Není v žádném případě nepřítelem Spojených stutů, zdůraznil německý politik.
Snowden po zveřejnění informací utekl z USA přes Hongkong do Ruska, kde získal roční azyl. USA opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.