Nejméně patnáct tisíc lidí uprchlo z Barmy do sousedního Thajska po nedělním ozbrojeném střetu mezi armádou a povstalci z menšinového etnika Karenů. Násilnosti, které vypukly v den prvních parlamentních voleb v zemi po 20 letech a pokračovaly v pohraničí, si zatím vyžádaly zranění nejméně pěti Barmánců a pěti Thajců.
Boje propukly ve městě Myawati, které leží na hranicích s Thajskem. Povstalcům se v neděli údajně podařilo dobýt místní policejní stanici. Podle thajské armády je ale město již opět pod kontrolou barmských vládních jednotek. Thajské úřady oznámily, že jakmile se situace na druhé straně hranice uklidní, budou uprchlíci posláni zpět do Barmy.
Etnické menšiny v Barmě tvoří asi 40 procent obyvatel a podle skupin na ochranu lidských práv jsou vládnoucí vojenskou juntou utlačovány. Karenové patří s asi sedmi procenty obyvatel k nejpočetnějším barmským menšinám. Proti barmské vládě bojují od roku 1948, kdy země získala nezávislost na Británii. Nejprve požadovali vznik nezávislého státu, nyní by se prý spokojili s autonomií v rámci federalizované Barmy.
Podle Davida Mathiesona z organizace Human Rights Watch na odporu Karenů proti vládě nezmění nic ani nedělní volby. "Volby nevyřešily žádnou ze základních příčin občanské války," řekl Mathieson.
Hlasování se podle odhadů zúčastnilo asi 60 procent voličů. Přestože budou oficiální výsledky známy zhruba za týden, je prakticky jisté, že volby vyhrály strany plně podporující vládnoucí vojenský režim.
Většina západních zemí volby odsoudila s odůvodněním, že nebyly svobodné ani spravedlivé. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že je neakceptovatelné, aby barmská vláda "ukradla volby" a držela v zajetí své paranoie a chamtivosti aspirace svých občanů.