Pod vedením Prahy se bude <span>vybírat na Gazu</span>

Zahraničí
12. 1. 2009 18:38
Demonstrace v Íránz proti bojím v Gaze.
Demonstrace v Íránz proti bojím v Gaze.

Zraněný Palestinec převážený do nemocnice.České předsednictví Evropské unie plánuje svolat mezinárodní dárcovskou konferenci kvůli naléhavé humanitární situaci obyvatel palestinského pásma Gazy. Jak dnes informovalo, je tak připraveno učinit v co nejbližší možné době.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg považuje za potřebné svolat mezinárodní dárcovskou konferenci, která by reagovala jak na naléhavé humanitární potřeby obyvatel pásma Gazy, způsobené probíhajícími boji, tak se i zamyslela nad dlouhodobější perspektivou jeho rekonstrukce.

Za hlavní a bezprostřední cíl úsilí českého předsednictví Schwarzenberg nadále považuje zastavení nepřátelských akcí a dosažení udržitelného příměří, jak k němu opakovaně vyzvala EU i rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1860. Zároveň s rostoucím znepokojením sleduje zhoršující se humanitární situaci v pásmu Gazy a je přesvědčen o tom, že již v této chvíli je třeba vážně uvažovat o krocích, které bude nutné podniknout, jakmile bude příměří dosaženo.

Zničený příbytek. Ve vedlejším domě bylo jedno ze sídel Hamasu.Schwarzenberg vedl 4. až 6. ledna misi EU na Blízký východ, která ale nedosáhla svého hlavního cíle - dojednat okamžité příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas.

Izrael zatím dodržuje každodenní tříhodinové příměří v bojích s radikálním palestinským hnutím Hamas, které si od zahájení izraelské ofenzivy 27. prosince už vyžádaly životy více než 900 Palestinců, deseti izraelských vojáků a tří civilistů.

O vyjednání příměří se snaží Egypt, diplomatům ani vyjednávačům se ale zatím nepodařilo dohodnout na bodech, jimiž obě strany podmiňují příměří.

Mezi Gazou, Moskou a Kyjevem. Kam dřív? Vrásky na knížecím čele.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

V Číně se konal první půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti

Zahraničí
19. 4. 2025

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ