Poláci si k dvacátému výročí voleb nechají <span>narůst knírek</span>

Zahraničí
27. 5. 2009 14:05
Knírek a Lech Walesa patří neodmyslitelně k sobě.
Knírek a Lech Walesa patří neodmyslitelně k sobě.

Dvacet let svobodných voleb hodlají Poláci náležitě oslavit.S neobvyklým nápadem na to, jak uctít dvacáté výročí vítězství kandidátů opozičního hnutí Solidarita v prvních částečně svobodných volbách v Polsku, přišel lodžský umělec Marcin Polak. Vyzval muže, aby si nechali narůst knírek nebo vousy.

Tímto způsobem chce vzdát hold legendárnímu vůdci Solidarity a prvnímu postkomunistickému polskému prezidentovi Lechu Walesovi, pro nějž je knír neodmyslitelný.

Akce se nazývá Vousolidarita. Inspirací pro umělce byl jeho otec, který si několik let nechával růst vousy na počest šéfa hnutí, jež se přičinilo o pád komunismu. Podle Polaka knírek byl a nadále je rozpoznávacím znamením polských mužů.

ČTĚTE TAKÉ: Poláky namíchl klip EU k pádu komunismu
                        Polsko možná neoslaví pád komunismu. Kvůli odborářům

Umělec pozval všechny vousáče a kníráče na 4. června, kdy se uskutečnily volby, do Lodže, která leží zhruba 150 kilometrů na západ od Varšavy. Pozvánka platí i pro ženy, které prý dostanou vousy umělé.

Kníry jsou mezi polskými muži stále populární.Události roku 1989, na jejichž konci byl pád berlínské zdi a sametová revoluce v tehdejším Československu, si připomene celé Polsko.

Vousatá tvář nositele Nobelovy ceny se stala vedle kulatého stolu, u kterého před dvaceti lety zasedla vláda s členy opozice, symbolem, jenž má polskou revoluci prodat také v zahraničí.

Portrét Walesy se objevuje na téměř všech propagačních materiálech, které Polsko vyslalo v souvislosti s oslavami do ciziny. 

V různých městech se uskuteční koncerty, výstavy, konference a happeningy. Největší akce jsou plánovány v Gdaňsku, kde vznikla Solidarita, ve Vratislavi, v Krakově a ve Varšavě.

Knírek a Lech Walesa patří neodmyslitelně k sobě.Vedle státníků z celé Evropy na nich nebude chybět ani bývalý český prezident Václav Havel, který převezme cenu Jana Nowaka-Jezioranského. Ta se udílí osobnostem nebo institucím, které reprezentují "smýšlení o státu jako o společenském dobru".

V červnu 1989 měli občané Polska poprvé po padesáti letech možnost téměř svobodně vyjádřit své názory ve volbách, v nichž byla na základě dohody vlády s opozicí rozdělena část parlamentních křesel. Lidé většinou podpořili kandidáty Solidarity. Opozice získala všechny "svobodné" mandáty v Sejmu a 99 ze 100 senátorských křesel. Datum 4. června se považuje za konec komunismu v Polsku.

Foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ