Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v úterý znovu kritizoval ruský přístup k výkladu historie, který označil za "revizionistický". Reagoval tím tak na výroky Moskvy, která se v minulých týdnech několikrát vyjádřila k roli Polska v druhé světové válce. V článku uveřejněném na zpravodajském serveru Politico Morawiecki apeloval i na státy Evropské unie, aby proti "falšování" historie zakročily společně.
"Zatímco si svět připomíná 75leté výročí od osvobození Osvětimi, Rusko se snaží přepsat historii. Sovětský svaz zdaleka nebyl 'osvoboditelem' ale pomocníkem nacistického Německa a páchal zločiny vlastní - před i po osvobození Osvětimi," uvedl článek Morawiecki.
Premiér odsoudil "opakované" pokusy Ruska Polsko vykreslit jako pachatele druhé světové války, a ne jako oběť. Během celosvětového konfliktu zemřelo šest milionů Poláků, včetně tří milionů polských Židů, připomíná Morawiecki.
"Ruská historická propaganda ohledně druhé světové války je nedůstojná lež a nečestný pokus svalit vinu za činy Sovětského svazu na druhé. Je to důkaz, že se země nikdy nevyrovnala s dopady svého autoritářského dědictví," píše Morawiecki.
Evropa podle premiéra musí takovému "falšování" historie společně čelit. "Evropská unie vznikla proto, aby se tragédie z první poloviny 20. století už nikdy neopakovala," domnívá se Morawiecki.
Diplomatický konflikt
Diplomatický konflikt mezi Varšavou a Moskvou odstartovaly Putinovy výroky z prosince minulého roku, kdy ruský prezident odmítl kritiku Evropského parlamentu ohledně paktu mezi Sovětským svazem a Německem z roku 1939. Uvedl, že k uzavření paktu Moskvu donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda o rozbití Československa z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše. K polském postupu při pomnichovském dělení Československa se Morawiecki v článku nevyjádřil.
Putin během proslovu také jmenovitě jednoho z tehdejších polských diplomatů nazval "antisemitským prasetem". Morawiecki v reakci na to ruského státníka na twitteru obvinil z úmyslné lži a jeho výroky připsal snaze zakrýt politické neúspěchy. Varšava si kvůli tomu rovněž předvolala ruského velvyslance v Polsku a výroky za lživé označil polský Sejm.
Kvůli neshodám se prezident Andrzej Duda nezúčastní středeční připomínkové akce k výročí osvobození Osvětimi v Izraeli. Podle médií hlavě státu vadí, že na rozdíl od Putina nedostal prostor pronést projev.