Polští novináři: „Češi, nekraďte!“ podruhé
20.03.2008 16:05
Po prosincovém rozšíření schengenského prostoru a zrušení hraničních kontrol se výrazně zvýšil počet krádeží v německém pohraničí, jejichž pachateli jsou Češi i Poláci. Zjistili to na místě polští novináři.
Jako ostatní neměli reportéři deníku Gazeta Wyborca přístup k německým policejním statistikám, a tak se vydali pátrat do koutu Saska, kde se stýká německá, polská a česká státní hranice, na vlastní pěst. Jejich zjištění je v rozporu s předchozími tvrzeními oficiálních míst, podle nichž rozšíření schengenského prostoru zvýšení kriminality v pohraničí nepřineslo.
Před otevřením hranic si zloději z německé části saského Zhořelce (Görlitz/Zgorzelec) oddělené od polské obce řekou Nisou vozili v průměru tři automobily měsíčně. Po rozšíření schengenského prostoru na východ počet ukradených vozidel vzrostl až na 42 za měsíc, spočítali novináři.
Koncem ledna stihla banda zlodějů ukrást a odvézt do Polska tři automobily jen za jedinou noc, při pokusu o krádež čtvrtého ji vyrušila policie.
O údajném razantním nárůstu počtu nelegálních překročení hranice po vstupu do Schengenu psal německý tisk už v lednu, podle expertů a oficiálních činitelů byli ale pachateli hlavně ilegální imigranti dále na Západ zpoza východní schengenské hranice, hlavně s Ukrajinou či Běloruskem. Na zvýšení kriminality jako takové a život místních v pohraničí to prý nemělo vliv.
ČTĚTE TAKÉ: Přibylo ilegálních přechodů, stěžují si Němci
Snaha tajit skutečnost?
Podle saského ministra vnitra Albrechta Buttola není situace nijak dramatická. Ministr nicméně připustil, že s loupežníky z východu má Görlitz „vážně problém". Buttolo je přesto optimista. Plánuje smíšené polsko-německé a česko-německé letecké hlídky. Do šesti měsíců prý bude po problému.
Počet policejních motorizovaných hlídek byl zvýšen z původních tří na současných sedmnáct, ale zjevně to nestačí, přiznal důstojník z místní stanice spolkové policie (Bundespolizei) Wolfgang Schmidt polským novinářům.
Vnitřní policejní statistiky, jimiž by bylo lze vzrůst kriminality nejen ve Zhořelci doložit, jsou podle jeho slov důvěrné. Zemská vláda prý nechce vyvolávat paniku a dát za pravdu těm, kteří před nárůstem kriminality po příchodu Čechů a Poláků do schengenského prostoru varovali.
Policista tak potvrzuje informace, o nichž psal německý deník Bild už v lednu: Že prý existuje interní služební pokyn, podle něhož policisté nesmějí bez předchozího svolení ministerstva vnitra poskytovat informace z policejních statistik.
Repete: „Češi, nekraďte!"
Podobná je situace hornolužického, tedy rovněž saského městečka Ebersbach, odkud je na česko-německou hranici přes pole jen pár desítek metrů.
„Ebersbach připomíná tvrz v obležení," napsali polští novináři. „Lidé nemohou v noci spát, protože jim kradou majetek," řekl jim místní občan Hans. Podle jeho slov jsou to čeští Romové, kdo ve dne objíždí Ebersbach na kolech a vyhlíží, co bude za tmy předmětem lupu.
„V noci si pro to přicházejí. Mizí auta i zahradní nářadí," tvrdí Hans Gazetě. Některé zahrady prý byly od prosince vykradeny devatenáctkrát.
Na některé ploty umístili jejich majitelé podobně jako němečtí obchodníci po pádu železné opony na začátku devadesátých let varování v češtině: „Pozor! Hlídáme tu!"
Foto: Profimedia, DDP, Die Welt
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.