Bitva o "špiona"
Právník: Rusko není kolonie. USA bez nároků na Snowdena
08.08.2013 08:15
Spojené státy znamenají pro Edwarda Snowdena smrtelné nebezpečí, prohlásil jeho právní zástupce Anatolij Kučerena. Na adresu Američanů uvedl, že Rusko není jejich kolonií a že na vydání jeho mandanta, bývalého pracovníka Národní bezpečnostní agentury (NSA), nemají žádný právní nárok. Jestliže Washington tvrdí opak, je to od něj podle Kučereny "cynické".
Právník, který se amerického uprchlíka ujal už během jeho zhruba pětitýdenního pobytu v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo, si na adresu USA nebere servítky.
Ruská federace podle něj dostála v kauze Snowdena pouze "svým humanitárním závazkům".
Hrozby sankcemi vůči Rusku, jestliže Snowdena nevydá, prý postrádají jakýkoli právní podklad.
Kučerena tak reagoval mimo jiné na prohlášení mluvčího Bílého domu Jaye Carneye, že žádost o vydání Snowdena má oporu v existujících legislativách.
Ruský právník zdůrazňuje, že od chvíle, kdy začal uprchlíka zastupovat, se stále znovu dotazoval ambasády USA v Moskvě, i osobně skrze média, aby uvedla alespoň jeden důvod s oporou v zákoně, na jehož základě by Rusko mělo Snowdena vydat.
"Na naše dotazy jsem dosud nedostali žádnou odpověď," tvrdí Kučerena. Jediná oficiální písemnost pochází od ministra spravedlnosti USA, Erica Holdera, který vysvětluje americkou pozici a objasňuje některé právní aspekty. "Požadavek na vydání Snowdena dokument neobsahuje," konstatuje jeho právník.
A dodává: "Kdyby nějaký příslušný právní základ existoval, USA by už dávno o Snowdena oficiálně požádaly." I když je to složitá situace, obě strany by se podle Kučereny měly chovat uvážlivě a vést dialog rozumným způsobem.
Napětí mezi mocnostmi roste
Rad ruského právníka však Washington zjevně nedbá. Jak ve středu oznámil Bílý dům, americký prezident Barack Obama zrušil dvoustranné separátní setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, jež se plánovalo na září.
Tento nezvyklý diplomatický krok je hlavně reakcí na rozhodnutí Moskvy udělit dočasný azyl bývalému technikovi amerických tajných služeb Snowdenovi. Spojené státy ho viní ze špionáže.
Obama se podle původních plánů měl setkat s Putinem během summitu G-20, který se koná ve dnech 5. a 6. září v Petrohradě. Bílý dům důvod zrušení schůzky nesdělil. Jen obecně prohlásil, že není dostatečný pokrok v bilaterálních otázkách.
To si ruská média překládají tak, že se Američané zlobí, že jim Rusové nechtějí vydat Snowdena.
Napětí mezi oběma mocnostmi tak opět roste.
Americká vláda v úterý nicméně uvedla, že plánovaná schůzka ministrů obrany a zahraničí obou zemí se bez ohledu na kauzu Snowden tento pátek v USA uskuteční.
Napětí mezi oběma mocnostmi tak opět roste.
Šéf Bílého domu v pořadu "The Tonight Show" potvrdil svou účast v Rusku, dal však najevo, že jej jednání Moskvy zklamalo. Kreml podle Obamy občas sklouzává k "mentalitě studené války", která existovala před pádem komunistického bloku v druhé polovině minulého století.
V diskusi se svým oblíbeným moderátorem Jayem Lenem se Obama snažil humorným způsobem aféru kolem NSA zlehčit.
Spojené státy minulý týden kritizovaly rozhodnutí ruských úřadů, které Snowdenovi udělily dočasný azyl.
Třicetiletý Američan vyvolal celosvětový rozruch, když upozornil na monitorovací programy ve stylu Velkého bratra (Big Brother), kterými americké tajné služby získávají informace o e-mailové nebo telefonické komunikaci osob v různých zemích světa.
Prozatím žije Američan v skrytu
Poté, co Snowden minulý týden opustil letiště Šeremetěvo, ptají se mnozí, kam se uchýlil. Ještě nějakou dobu by to ale mělo zůstat utajené. Jeho právník k tomu jen řekl, že pobývá na "bezpečném místě" a to z "bezpečnostních důvodů". Plánuje ale setkání s médii, které by se mělo uskutečnit brzy. Novinářům na něm osobně odpoví na nejrůznější otázky.
Kučerena tvrdí, že je Snowdenův život ve velkém ohrožení. Vždyť ho hledá supermocnost. "A my víme, jaké prostředky a metody může nasadit, aby ho vyčmuchala."
Právník dále oznámil, že pomáhá bývalému technikovi amerických tajných služeb zorganizovat setkání s jeho otcem Lonem Snowdenem a několika přáteli.
Ti už jen čekají na udělení víz, což může trvat ještě zhruba dva týdny. Do Ruska by tak měli dorazit někdy během srpna. Jak prohlásil Snowden senior, na juniora je velmi hrdý.
Se svým dočasným azylem se štvanec Snowden může pohybovat a pracovat v celém Rusku.
Nesmí ale překročit hranice do jiné země, neboť tím by jeho azyl pozbyl platnosti. Nic takové prý ale Američan neplánuje.
Bez práce hlady neumře
Snowden se sotva uchýlil do neznámé skrýše a už mu v jeho novém, dočasném domově začali nabízet práci.
Rádi by ho zaměstnali ruští senátoři, řekl agentuře RIA Novosti senátor Ruslan Gattarov.
Čeljabinský zákonodárce Gattarov se o osud amerického uprchlíka zajímal hned od začátku. Gattarov je v horní komoře ruského parlamentu zároveň předsedou pracovní skupiny, jež má na starost zajištění soukromí občanů.
Snowden by jim prý mohl pomáhat s "ochranou osobních údajů".
"Naším úkolem je najít slabiny v našem systému ochrany soukromých údajů a odstranit je," dodal senátor.
Jen několik hodin po opuštění tranzitní zóny moskevského letiště Šeremetěvo dostal whistleblower nabídku k práci také od ruské sociální sítě VKontakte, která je obdobou Facebooku ve východní Evropě. Spoluzakladatel sítě Pavel Durov mu nabídl, aby rozšířil tým počítačových programátorů.
"Zvu Edwarda do Petrohrad a byl bnych šťastný, kdyby se rozhodl pro nás," prohlásil Durov. Sociální síť VKontakte má asi 100 milionů aktivních uživatelů.
Američan zatím na žádnou nabídku práce nereagoval.
I když je místo pobytu Snowdena přísně utajováno a zná ho jen několik lidí, už si v Rusku našel několik přátel, mezi nimi Američany.
Ti budou mít zčásti na starosti jeho bezpečnost, říká Kučerena.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.