Na rakousko-maďarském hraničním přechodu Nickelsdorf nařídil v sobotu rakouský průvodčí všem stojícím cestujícím rychlíku z Budapešti do Vídně, aby vystoupili. Vlak byl podle něj přeplněn a nebylo možné zaručit bezpečnost cestujících.
Celkem tři sta maďarských pasažérů muselo vlak EuroCity opustit. Rychlík nabral čtyřicetiminutové zpoždění, vysazení pasažéři, kteří směřovali na předvánoční nákupy do Vídně, museli později použít regionální spoj.
O tomto incidentu informují dnes všechny rakouské noviny, přičemž shodně konstatují, že je to další příspěvek ke zhoršení beztak dosti napjatých vztahů mezi Vídní a Budapeští.
Připomínají, že maďarská vláda reaguje velmi rozhořčeně na snahy rakouského koncernu ÖMV o nepřátelské převzetí maďarské společnosti MOL nebo na znečišťování pohraniční řeky Ráby rakouskými kožedělnými podniky.
Navíc přichází tento incident těsně před rozšířením takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol, které Rakousko přijímá spíše se skřípěním zubů a jako nevyhnutelné zlo, než jako pozitivní krok k dalšímu sjednocení Evropy.
Před Schengenem, po Schengenu nikdo nebude stát
Maďaři si nutně musejí myslet, že Rakušané si právě takhle představují nová bezpečnostní opatření po rozšíření Schengenu, soudí rakouský tisk.
Rakouské dráhy rozhodnutí obhajují s tím, že vlak byl skutečně nebezpečně přeplněn. "Když průvodčí otevře dveře vagonu a cestující na něj doslova vypadnou, pak není bezpečnost zaručena. Vlakem nebylo možné projít, a kdyby se někomu udělalo špatně nebo dostal infarkt, nebylo by ani možné přivolat pomoc," argumentuje mluvčí rakouských drah ÖBB.
Naopak maďarské dráhy MÁV tvrdí, že s přeplněním vlaku to nebylo tak hrozné a cestující byli bezdůvodně šikanováni. Kromě toho neexistuje žádné přesné pravidlo, které by stanovilo, kolik stojících cestujících může ve vlaku maximálně být.
Rakouští komentátoři připomínají, že i leckteré domácí železniční spoje bývají pořádně "natřískané", ale ještě nikdy se nestalo, že by z nich byli pasažéři vykázáni.
Foto: Profimedia