Příliv miliard <span>dolarů z Německa</span> do Zimbabwe končí

Zahraničí
3. 7. 2008 11:30
Hyperinflace. S taškou či kufříkem místo peněženky na nákupy.
Hyperinflace. S taškou či kufříkem místo peněženky na nákupy.

Hyperinflace. S taškou či kufříkem místo peněženky na nákupy.Autokraticky vládnoucí  Robert Mugabe přichází o důležitou zbraň. Firma Giesecke & Devrient z Mnichova ustoupila silnému veřejnému a politickému tlaku a přestala do Zimbabwe dodávat bankovkový papír, z něhož si tamní režim sužovaný gigantickou inflací (v současnosti asi dva miliony procent) tiskne stále nové a nové papírové peníze.

„Vyšli jsem vstříc požadavkům spolkové vlády a mezinárodních sankčních iniciativ," uvedl mluvčí firmy v Mnichově.

Ještě minulý týden ale tiskárna bankovek odmítala byť jen potvrdit, že Mugabeho režimu v Harare speciální papír dodává. Mluvčí firmy Heiko Witzke se odvolával na její etický kodex, jenž neumožňuje sdělovat identitu klientů (customer intimacy).

Krok mnichovské tiskárny je v jistém smyslu projevem její dobré vůle, třebaže pod tlakem. Její obchody ze Zimbabwe mohly leckomu „zavánět", ale nebyly nijak ilegální.

„Proti Zimbawe neexistují žádné obchodní sankce," potvrzuje tiskové oddělení Evropské komise v Bruselu.

Permanentní dodávky německého bankovkového papíru do Zimbabwe umožňují Mugabeho režimu tisknout při hyperinflaci bez ustání nové bankovky a mimo jiné financovat jeho teroristickou kampaň proti opozici.

S bankovkami, na něž režim přidává jen stále další nuly a jež se v Zimbabwe ještě stále nazývají peníze, Mugabeho režim uplácí své příznivce i protivníky, nakupuje zbraně a munici.

Nynější inflace v jihoafrické zemi se odhaduje na dva miliony procent, zimbabwská centrální banka právě vydala 75miliardovou bankovku. Ještě před třemi měsíci byly v oběhu jen bankovky „jen" v hodnotě 10 milionů zimbabwských dolarů. Za zmíněný papírový peníz v natištěné hodnotě 75 miliard lze na černém trhu koupit pouhá čtyři eura!

Opory režimu. Šéf armády gratuluje Mugabemu k prezidentstvíRozdíl mezi „oficiálním" kursem a černým trhem umožňuje zimbabwské elitě skvělý život. Podle oficiálního kursu má jedno euro hodnotu 50 tisíc zimbawských dolarů.

Absurditu tohoto kursu lze snadno demonstrovat na ceně, za níž lze nyní v Mugabeho říši koupit bochník chleba - je to 2,5 miliardy dolarů. Cizinec, který by si šel Harare vyměnit do banky oficiálně peníze, by následně za jeden chléb zaplatil 70 tisíc eur.

Mnichovská tiskárna Giesecke & Devrient dodávala podle dostupných informací v uplynulých měsících bankovkový papír do Zimbabwe zhruba každý týden. Tuny papíru směřovaly do Harare přes jihoafrický Johannesburg na palubě letounů South African Airways.

Spolková ministryně pro rozvojovou pomoc Heidemarie Wieczorek-Zeulová jakož i ministerstvo zahraničí v Berlíně rozhodnutí tiskárny bankovek z Bavorska přivítaly. Mugabeho režim se snaží mimo jiné udržet u moci také s pomocí tisku stále nových peněz, řekla ve středu ministryně. „Německé a mezinárodní podniky by měly zdržet všeho, co stabilizuje Mugabeho," míní Wieczorek-Zeulová.  

Stále další a další nuly na bankovkách.

Foto: AP a Reuters

Autor: - pp -

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ