Dva týdny poté
Příměří jen na papíře. V Sýrii dál umírají desítky lidí
26.04.2012 16:42 Aktualizováno 26.04. 17:06
Dva týdny poté, co v Sýrii oficiálně vstoupilo v platnost příměří, není po klidu zbraní už ani stopy. Syrské vládní jednotky pokračují v řadě operací po celé zemi, při nichž už bylo podle zpráv opozičních aktivistů zabito 12 civilistů. Ve středu zahynulo v Sýrii podle upřesněných informací 102 lidí, z toho 71 ve městě Hamá po večerním raketovém útoku.
Syrská národní rada (SNC) kvůli ostřelování Hamá žádá svolání mimořádného zasedání RB OSN a přijetí rezoluce na ochranu syrských civilistů. Odpovědnost za to, co "se děje v terénu v Sýrii" přenáší na mezinárodní společenství, citovala z prohlášení SNC agentura AFP. Damašek připsal explozi v Hamá chybě odpůrců režimu při zacházení s výbušninami při výrobě náloží.
Státní agentura SANA zveřejnila fotografie těžce zraněných a mrtvých dětí, které se podle ní staly oběťmi "teroristické skupiny". Podle jejího tvrzení explodovaly v jednom domě, "ve výrobně bomb" patřící teroristům, nedopatřením trhaviny.
Syrský ministr informací Adnan Mahmúd dnes obvinil "ozbrojené teroristické skupiny", jak označuje režim povstalce a oponenty, z toho, že od začátku platnosti příměří 12. dubna "více než 1300 krát" porušily klid zbraní.
Návrat syrské opozice k "taktice terorismu" připomínající metody al-Kajdy dnes odsoudilo ruské ministerstvo zahraničí.
Po pozorovatelích přišli Asadovi vojáci
Mrtví jsou podle aktivistů hlášeni z provincií Dajr az-Zaur, Halab a Homs. Vládní vojáci za podpory tanků a těžkých zbraní zaútočili také na čtvrť Harasta na severovýchodě Damašku. Vojáci tam údajně prohledávali domy a zatýkali.
Vládní síly za úsvitu zaútočily i na damašské předměstí Duma, kde vnikají do domů a obchodů a obklíčily také nemocnici. Děje se tak den poté, co toto povstalecké předměstí navštívila skupina pozorovatelů OSN. Podle čtvrtečních zpráv byl v úterý v Dumě zabit jeden z pracovníků syrského Červeného půlměsíce, údajně už třetí za posledních osm měsíců.
Rozmístění početných armádních oddílů a intenzivní palbu hlásí protirežimní aktivisté také z provincie Dará na jihu Sýrie. Silná střelba je podle členů opozičních Místních koordinačních výborů slyšet také z Homsu v centru země, zatímco v Halabu na severu vnikly vládní jednotky a prorežimní milice šabíha do budovy univerzity.
Na tíživou situaci syrských křesťanů, "drcených mezi frontami občanské války" v zemi, upozornili v Rakousku dva arcibiskupové syrské ortodoxní církve. Jen z města Homs podle nich už uteklo 50 tisíc křesťanů do okolních vesnic, 250 jich bylo zabito, tisíce křesťanských domů a bytů bylo vypleněno nebo zničeno.
Mise neozbrojených pozorovatelů OSN, kteří byli do Sýrie vysláni monitorovat dodržování příměří, se podle agentury DPA stále více vyvíjí do podoby "mission impossible". Z ohlášených 300 je zatím v Sýrii teprve 15 pozorovatelů a jejich nasazení je riskantní, protože v konfliktu jsou používány i těžké zbraně.
Pozorovatelé se přemísťují v obrněných vozidlech, jejichž transport do Sýrie je velmi nákladný. Syrská vláda navíc odmítá akceptovat pozorovatele ze zemí, jež označuje za "nepřátelské"; jde především o občany států z uskupení Přátel Sýrie, které pomáhá opozici. Hlavními hráči mezi Přáteli Sýrie jsou USA, Německo, Francie, Británie, Saúdská Arábie a Katar.
Za neuskutečnitelnou označil možnost intervence NATO v konfliktu v Sýrii generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Na rozdíl od loňské situace v Libyi, kde NATO mohlo operovat na základě jasného mandátu OSN na ochranu tamního civilního obyvatelstva, v případě Sýrie takové rozhodnutí chybí, řekl německému politickému magazínu Cicero. "V Libyi jsme měli aktivní podporu zemí z regionu. V případě Sýrie tomu tak není," citovala z předem zveřejněných výňatků agentura APA. Členský stát NATO Turecko ovšem prohlásilo, že NATO je povinno v případě potřeby zajistit jeho hranice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.