Přísahám, pravil nový pákistánský premiér
25.03.2008 14:15
Nově zvolený pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání z Pákistánské lidové strany (PPP) dnes složil přísahu do rukou prezidenta Parvíze Mušarafa. Slavnostního ceremoniálu se nezúčastnili pozvaní zástupci nejsilnějších parlamentních stran, což je dalším výrazem odporu vládní koalice vůči prezidentovi.
Ten nicméně prohlásil, že je připravený s novým premiérem spolupracovat.
Prezident i premiér na společné tiskové konferenci krátce po slavnostní přísaze oznámili, že chtějí spolupracovat při řešení ekonomických problémů v zemi. Gílání také zdůraznil, že by se všechny politické síly v zemi měly sjednotit při řešení problémů s terorismem a s extremismem.
Hřmění nad Islámábádem
I přes prohlášení o vzájemné spolupráci je však pravděpodobné, že prezidenta a premiéra čekají konflikty. Gílání v pondělí ihned po svém zvolení nechal propustit všechny soudce, jejichž uvěznění nařídil Mušaraf loni na podzim. Pokud je vláda jmenuje zpět do ústavního soudu, mohli by napadnout legitimitu prezidentova mandátu.
Gíláního, který je dlouholetým členem PPP a hlásí se k odkazu její zavražděné předsedkyně a bývalé premiérky Bénazír Bhuttové, zvolili poslanci do čela vlády velkou většinou hlasů. Nový premiér by měl oznámit kompletní složení svého kabinetu do konce týdne.
Na slavnostní ceremoniál nedorazili nejvyšší představitelé PPP, přestože byli pozváni. Slavnostní přísahy se odmítl zúčastnit i předseda druhé nejsilnější parlamentní strany Pákistánská muslimská liga (PML-N) Naváz Šaríf. Bývalý premiér, kterého Mušaraf svrhl při vojenském puči v roce 1999, patří k nejhlasitějším prezidentovým kritikům a opakovaně vyzývá Mušarafa k odstoupení.
Slavnostní přísahy se zúčastnil náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte. Jeho přítomnost v Islámábádu by však podle místních médií mohla ohrozit snahy nové vládní koalice o řešení problémů s terorismem v pákistánských kmenových oblastech. Zatímco předchozí vláda podporovaná USA vedla proti teroristům vojenskou kampaň, koalice PPP a PML-N se údajně chystá s některými radikálními skupinami vyjednávat.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.