Protivládní protest v Sýrii skončil střelbou, vyžádala si nejméně tři zraněné

Zahraničí
13. 9. 2023 16:15
Protivládní protest v Sýrii skončil střelbou, vyžádala si nejméně tři zraněné
Protivládní protest v Sýrii skončil střelbou, vyžádala si nejméně tři zraněné

Na protivládním protestu v jihosyrském městě Suvajda se dnes střílelo, píše agentura Reuters s odvoláním na místní politické aktivisty a novináře. Podle zdrojů agentury AP byli nejméně tři lidé zraněni, když začala ochranka strany syrského prezidenta Bašára Asada střílet na nespokojence, kteří se snažili vniknout do místního sídla strany.

Incident představuje významnou eskalaci v protivládních protestech, které byly v uplynulém měsíci převážně klidné. Provincii Suvajda, která má stejnojmenné správní středisko a kde většinu obyvatel tvoří drúzové, sužují protesty, které propukly kvůli prudce stoupající inflaci a jinak špatné ekonomické situaci, s níž se válkou zdecimovaná země potýká. Postupně ale na demonstracích začaly zaznívat výzvy ke svržení vlády prezidenta Asada, a to když si demonstranti připomínali atentát z roku 2015 na prominentního drúzského vůdce.

Nespokojenci v provincii vnikli do několika kanceláří Asadových baasistů a strhávali portréty prezidenta; 4. září zničili sochu Asadova otce a předchůdce ve funkci Háfize Asada.

Provincie Suvajda leží na jihu Sýrie u hranic s Jordánskem a většina jejích obyvatel jsou drúzové, kteří tvořili asi tři procenta předválečné populace země. Tato oblast zůstala za války z velké části ušetřena bojů, kontrolu nad ní si udržela vláda, která přivírala oči nad tím, že drúzové odmítali povinnou vojenskou službu. Drúzové vyznávají islám a jsou považováni za sektu. Stejně jako alávité, k nimž patří i prezident Asad, jsou šíité.

Válka v Sýrii vypukla po potlačování protivládních demonstrací v roce 2011 a vyžádala si životy asi půl milionu lidí, miliony lidí kvůli ní uprchly ze země. Asadův režim už získal zpět většinu území dobytého za války povstalci, výrazně mu k tomu pomohla Moskva, která se do bojů zapojila v roce 2015. Na straně syrské vlády se v konfliktu vojensky angažovaly také íránské milice či libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Do války se zapojila i mezinárodní koalice v čele s USA, která se zaměřovala na boj s nejradikálnější a nejmocnější opoziční silou v zemi, teroristickou sunnitskou organizací Islámský stát.

Autor: ČTK Foto: ČTK , depositphotos

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ