Reportéři bez hranic byli v Saúdské Arábii. Chtěli milost novinářů

Zahraničí
10. 7. 2019 16:43
Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží.
Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží.

Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic ve středu informovala, že v dubnu její zástupci navštívili Saúdskou Arábii a požadovali propuštění 30 vězněných novinářů. Během třídenní návštěvy se sešli s vysokými představiteli země a hovořili s nimi i o případu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který byl loni zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Existuje podezření, že k vraždě otevřeného kritika Rijádu Chášukdžího dal příkaz korunní princ Muhammad bin Salmán, což Saúdská Arábie popírá.

Reportéři bez hranic uvedli, že o své dubnové cestě do Saúdské Arábie doposud neinformovali, protože doufali, že by tamní úřady mohly udělit zadržovaným novinářům milost v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu, který skončil před několika týdny. Návštěvu Saúdské Arábie označili za bezprecedentní.

Tiskové oddělení saúdskoarabské vlády na dotaz ohledně návštěvy a současné situace zmíněných 30 novinářů, jejichž svobodu Reportéři bez hranic žádali, zatím nereagovalo, napsala agentura Reuters.

"Od 21. do 23. dubna jsme se zúčastnili řady schůzek a měli jsme možnost setkat se s vysokými činiteli," uvedl šéf Reportérů bez hranic Christophe Deloire, který delegaci vedl. Podle něj představitelé Reportérů bez hranic "jednali mimo jiné dvě hodiny s generálním prokurátorem, který se doposud nesetkal s žádnými členy západních nevládních organizací". Sešli se také s ministrem spravedlnosti či informací.

Deloire přitom připomněl, že Saúdská Arábie se během uplynulého roku znovu propadla v žebříčku zemí sestaveném podle respektování svobody slova a nyní je na 172. ze 180 hodnocených států. Podle Reportérů bez hranic musí Rijád zadržované novináře propustit, pokud si chce udržet předsednictví skupiny G20 a hostit v příštím roce její summit.

"Při každé ze schůzek jsme měli možnost mluvit o vraždě Chášukdžího a o situaci novinářů," prohlásil Deloire. "Měli jsme také příležitost vysvětlit, proč odsuzujeme situaci ohledně svobody projevu v Saúdské Arábii," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Hasan Jamali

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ