Miluje Putina
Řiťolezcem roku je šéf Čečny Kadyrov
05.01.2011 11:25
V pochlebování premiérovi Vladimiru Putinovi panuje mezi ruskými hodnostáři tvrdá konkurence, ale všechny soupeře strčil do kapsy mladý vládce severokavkazského Čečenska Ramzan Kadyrov. Vítězství v anketě čtenářů časopisu Kommersant-Vlasť mu zajistil výrok: "Můj idol je Putin! Je Čečencem i Rusem. Dal nám vše na této zemi!"
"Loni ještě Putin Čečencem nebyl. Letos se stal zázrak," ironicky poznamenal časopis.
V předchozím zápolení o "vlezprdelku roku" skončil Kadyrov až třetí. To na svém idolu ještě viděl drobný kaz: "Jediné, co Putinovi chybí, je být Čečencem. Všechny ostatní dobré vlastnosti už má." U čtenářů tehdy více zabodoval herec a zpěvák Michail Bojarskij, podle kterého je Putin "osobnost číslo jedna na zemském povrchu" a "úhelný kámen všech problémů na planetě", a básnířka Irina Konnovová poémou o ruských nemluvňatech a "strejdovi Putinovi". Kadyrov však předvedl schopnost poučit se na vlastních chybách.
Putin se nenarodil na divokém severním Kavkazu jako Kadyrov, ale na opačném konci Ruska, v někdejším Leningradu, nyní opět Petrohradu. Ruským prezidentem byl v letech 2000 až 2008; poté do Kremlu prakticky dosadil jako svého nástupce Dmitrije Medveděva a přešel do čela vlády. Nicméně je nadále považován za nejmocnějšího a nejvlivnějšího hráče v ruské politice. Z míry pochlebování se dá usuzovat, že situace se v dohledné době nezmění.
Kadyrov se v uplynulém roce zapřisáhl, že Putinova strana získá v Čečensku i 120 procent hlasů, pokud to bude zapotřebí, a navrhl Putinovi, aby se stal doživotním prezidentem. Aby navíc nekonkuroval centrální moci, nechal Kadyrov v září zrušit svůj titul prezident a nadále Čečnu vede coby „hlava Čečenské republiky", k čemuž nabádá i ostatní šéfy autonomních republik Ruské federace.
Tyjátr za autonomii
Klan Kadyrovů (otec Achmad Kadyrov byl muftím, tedy náboženským vůdcem) patřil za první války o nezávislost Čečny k prominentním separatistům, na stranu Moskvy se přidali až při druhé válce v roce 1999.
Ramzan Kadyrov se přes místa ve vládě vypracoval až na prezidenta, respektive „hlavu" milionové Čečenské republiky, na Kremlu má značnou nezávislost. Projevy patolízalství jsou podle mnohých spíše divadélkem, výměnou za něj Moskva do čečenských záležitostí nezasahuje.
Nový parlament bude Rusko volit letos, nového prezidenta napřesrok. Zatím není jasné, zda v roli hlavy státu setrvá Medveděv, nebo se v roce 2012 Putin do Kremlu vrátí. A tak mnozí z hodnostářů pro jistotu lichotí oběma členům vládnoucího tandemu.
Možná se však časy mění. Zatímco v uplynulém roce musela z výsluní odejít řada veteránů ruské politiky v čele s moskevským starostou Jurijem Lužkovem, gubernátorem Tverské oblasti zůstal Dmitrij Zelenin. Ten se přitom vůbec neblýskl pochlebováním, ale naopak uvrhl Kreml do pořádných rozpaků, když v říjnu na slavnostní recepci u hlavy státu nalezl na svém talíři spolu se salátem i žížalu, kterou si vyfotografoval a obrázek vzápětí na internetu vypustil do světa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.