Rok po dopadení bin Ládina stále zůstávají otazníky

Zahraničí
1. 5. 2012 18:00
Bin Ládinovu obří vilu v Abbottabádu srovnali Pákistánci se zemí. Zbyla jen prázdná parcela.
Bin Ládinovu obří vilu v Abbottabádu srovnali Pákistánci se zemí. Zbyla jen prázdná parcela.

Pákistán dosud nevyvrátil závažné podezření, že jeho bezpečnostní složky kryly nejhledanějšího teroristu světa Usámy bin Ládina, od jehož dopadení uplyne ve středu rok.

Operace amerického komanda, při níž byl bin Ládin dopaden v posádkovém městě Abbottábádu, dále zkomplikovala už tak složité vztahy Washingtonu s Islámábádem.

Pákistánská vláda operaci bezprostředně uvítala, ale po několika hodinách se nálada změnila, protože vyšlo najevo, že Američané si drželi místní armádu od těla. V této zlobě pak zanikly otázky, jak se bin Ládinovi podařilo šest let skrývat pod nosem spojence v boji proti terorismu. Západ pojal podezření, že Pákistán hraje na obě strany, že sice bojuje proti al-Kajdě, avšak zároveň je spojencem afghánského Talibanu.

Vůdce al-Kajdy obýval na "útěku" celkem pět domů a zplodil přitom další čtyři děti, z nichž dvě se narodily v pákistánských státních nemocnicích.Týden po dopadení americký prezident Barack Obama prohlásil, že bin Ládin měl v Pákistánu podpůrnou síť a že Islámábád musí vyšetřit, jak se teroristovi podařilo unikat dopadení.

Pákistánci zřídili vyšetřovací komisi, která se však nezabývala jenom tím, proč bin Ládin unikal, ale také legitimností amerického zásahu. Šetření je na Západě považováno spíš za kamufláž než za vyjasnění věcí. Šéf komise nedávno prohlásil, že šetření bude sepsáno, avšak nikoli zveřejněno, což v USA vyvolalo velké zklamání.

Oficiálním stanoviskem Obamovy administrativy je, že neexistují důkazy, že by měl bin Ládin ochránce v pákistánském vedení. Pákistánští vojenští zpravodajci zase přiznávají, že pohodlné hnízdo, v němž se teroristovi podařilo udržet šest let, svědčí o selhání rozvědky.

Nové podezření vyvolala jedna z dopadených bin Ládinových žen, když přiznala, že vůdce al-Kajdy obýval na "útěku" celkem pět domů a zplodil přitom další čtyři děti, z nichž dvě se narodily v pákistánských státních nemocnicích. Shawn Gregory, který řídí oddělení výzkumu pákistánské bezpečnosti na univerzitě v Bradfordu, považuje tvrzení, že bin Ládina v Abbottábádu nikdo nechránil, za směšné.

Z ikonické bin Ládinovy podobizny se stal komerční trhák po vzoru Che Guevary.Pákistánci se tuto stinnou kapitolu pokusili uzavřít demolicí bin Ládinova domu a minulý týden do Saúdské Arábie vyhostili tři jeho manželky s dětmi a vnuky.

V Abbottábádu se moc lidí, kteří by schvalovali americkou operaci, nenajde. Mnozí ani nevěří tomu, že tam opravdu žil. Lidé teď procházejí parcelou u zbořeného domu na svá pole, děti tam hrají kriket, někdo se nedávno pokoušel vylámat ze základů zbylé železné pruty, aby je mohl zpeněžit.

Pákistánci vypověděli spolupráci s Američany při výcviku a omezili i tu s CIA. Zatkli lékaře, který pomohl Američanům bin Ládina najít, a hodlají ho soudit za zradu. Všeobecně je dopřáno sluchu každému, kdo nadává na USA, zatímco o krvavých útocích spáchaných al-Kajdou, se mlčí.

Přes pochybnosti o loajalitě Islámábádu Obamově administrativě nezbývá než považovat jaderně vyzbrojený Pákistán v boji proti al-Kajdě stále za spojence. Islámábád bude zřejmě klíčovým hráčem v mírové dohodě, která má platit v Afghánistánu po stažení americké armády.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouť

Zahraničí
26. 4. 2025

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ