Pochody demonstrující hrdost na příslušnost k romskému etniku se v sobotu uskutečnily v několika evropských zemích. Několik stovek osob se odpoledne sešlo v Paříži ke slavnostnímu shromáždění, které mělo demonstrovat důstojnost Romů a dalších kočovných národů Evropy.
Podobné akce v centru rumunské metropole Bukurešti se v sobotu zúčastnily asi tři stovky lidí. První proromské manifestace označované jako Roma Pride se podle agentury AFP konaly také v dalších evropských zemích, například v Bulharsku, Norsku, Itálii a Dánsku, i v Turecku.
Akce Roma Pride v Paříži a dalších evropských metropolích ukázaly především prostřednictvím koncertů romskou kulturu. Také ale měly odsoudit "rasismus a diskriminace, které vnímají jednotlivce takto poznamenané".
Proromské demonstrace v Paříži využili spoluorganizátoři jako organizace SOS Racisme a Francouzská unie romských sdružení (Ufat) k vyjádření požadavků respektování svobody stěhování pro všechny Evropany nebo uznání karavanu jakožto ubytovací jednotky.
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch koncem září vyjádřila znepokojení nad postupem francouzských úřadů vůči Romům v tábořištích. Paříž je prý "masově" vyhošťovala do zemí původu ve východní Evropě.
Právě v Rumunsku, odkud mnoho Romů do Francie zamířilo, se v sobotu konala demonstrace asi 300 lidí v centru hlavního města. Pochod za romskou hrdost se tam konal několik týdnů před sčítáním lidu. Nevládní organizace hájící zájmy této menšiny vyzývají Romy, aby se přihlásili ke svému etniku.
Při posledním sčítání v roce 2002 se k němu přihlásilo asi 530.000 rumunských Romů. Podle odhadů nevládních organizací však v této balkánské zemi žije dva až 2,5 milionu příslušníků této etnické menšiny.
"Mnozí Romové mají strach nebo se stydí otevřeně přiznat své etnikum, protože se obávají diskriminace," řekl AFP Marian Mandache z organizace Romani Criss.
Demonstranti v Bukurešti na sobě měli trička z romskými nápisy "Jsem Rom".