Romové slaví svůj mezinárodní den

Zahraničí
8. 4. 2011 14:45
Ján Cibula.
Ján Cibula.

Před čtyřiceti lety, 8. dubna 1971, se na předměstí Londýna konal první světový romský kongres, na nějž svátek odkazuje.

Jednacími jazyky setkání byly romština s angličtinou. Používalo se zejména různých dialektů romštiny, které doplňovala angličtina v momentech, kdy byla potřeba dovysvětlit nejasnosti. Kongres poctila návštěvou i členka britské královské rodiny, lady Plowdinová. Jednou z tíživých otázek, na niž chtěli delegáti společně upozornit, byla například neuznaná genocida Romů za druhé světové války.

Demonstrace Romů v Madridu.Podle serveru romea.cz odcestovala na kongres i oficiální tříčlenná delegace ze socialistického Československa, kterou tvořili členové Svazu Cikánů-Romů etablovaného roku 1969 coby dozvuk "pražského jara".

Zástupci jednotlivých států dostali příležitost poreferovat o situaci Romů ve svých zemích. Zástupci západních zemí vyjádřili hlasitý nesouhlas s tvrzením československého delegáta, že v socialistické zemi "má každý občan stejná práva i povinnosti a že i každý Rom má možnost získat jakékoliv vzdělání a postavení bez rozdílu náboženského a politického přesvědčení".

Někteří z britských, francouzských a španělských zástupců oponovali svými osobními zkušenostmi z návštěv ČSSR, zejména romských osad na Slovensku, které byly v rozporu s předneseným referátem, připomíná romský server.

Červené koleso se šestnácti loukotěmi uprostřed poukazuje na indický původ Romů (nejde o "kočovnické" kolo od vozu, ale o "čakru" - starobylý znak bráhmanismu).Delegáti schválili podobu společné romské vlajky, která se od té doby se dostala do veřejného povědomí. Spodní zelený pruh údajně symbolizuje sepětí s přírodou, horní modrý pruh vztah k nebi. Červené koleso se šestnácti loukotěmi uprostřed poukazuje na indický původ Romů (nejde o "kočovnické" kolo od vozu, ale o "čakru" - starobylý znak bráhmanismu).

Na kongresu byla také přijata mezinárodní romská hymna, kterou se stala stará píseň rumunských Romů Gelem, gelem (Dželem, dželem). Vedle zvolení těchto dvou nových mezinárodních romských symbolů se také delegáti shodli na užívání označení Rom namísto pojmenování Cikán, a jeho variant, a na 8. dubnu jako Mezinárodním dni Romů, který bude první světový romský kongres připomínat.

Ján Cibula.Československý Svaz Cikánů-Romů byl v roce 1973 zrušen, neboť normalizační režim odmítal snahy o prosazení Romů jako svébytné národnostní skupiny. Oficiální československá delegace se opět zúčastnila až čtvrtého kongresu v roce 1990 ve Varšavě.

Na druhém světovém kongresu Romů v Ženevě byl nicméně prezidentem Mezinárodní romské unie (IRU) zvolen Ján Cibula, romský lékař původem ze slovenského Klenovce, podotýká romea.cz. Cibula byl údajně prvním Romem, který v Československu vystudoval medicínu. Roku 1968 emigroval do Švýcarska. V roce 2001 se stal prvním Romem navrženým na Nobelovu cenu míru.

Autor: - red -Foto: Profimedia , pravda.sk

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ