Soupeřící militantní organizace na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice se ve stále větší míře při svých smrtících útocích spojují. Rozvědka v tom vidí jejich nejnovější pokus nabýt po měsících útoků Američanů a jejich spojenců znovu iniciativu. Napsal to v Evropě vycházející americký list International Herald Tribune (IHT).
Nová hodnocení rozvědky z oblasti tvrdí, že povstalecké frakce teď odkládají svou historickou rivalitu stranou, chovají se spíše jako "syndikát" a spojují síly dosud nevídaným způsobem.
V minulosti se mělo za to, že tyto skupiny sdílejí ideologii a inspiraci, ale zřídka také nápady a plány. Teď rozvědka nabízí důkazy znepokojivého nového trendu, v jehož rámci velitelé extremistů a jejich organizace koordinují útoky a dokonce pro specifické úkoly kombinují své pěšáky.
Změna dokládá odolnost a pružnost povstaleckých skupin, ale zároveň ukazuje, že frakce si uchovávají efektivitu jen s obtížemi. Činitelé USA a NATO říkají, že jde o důsledek tlaku amerických, afghánských i spojeneckých sil na afghánské straně hranice a pákistánské armády i náletů amerických bezpilotních letounů na straně pákistánské.
Podle jednoho činitele se zjistilo, že konkrétního útoku se zúčastnili členové tří frakcí, které se spolu dlouho potýkaly: Kvéta Šúra Taliban vedené mullou Omarem, sítě, jíž velí klan Hakkání, a bojovníků klanu Gulbuddína Hekmatjára.
Tyto extremistické skupiny si začaly vzájemně umožňovat volný průchod přes území, která v obou zemích ovládají, a koordinovat propagandistické odpovědi na akce USA a jejich spojenců v poli.
"Byli přinuceni spolupracovat vzhledem k účinnosti našeho kolektivního úsilí," řekl mluvčí amerických a koaličních sil ve východním Afghánistánu Patrick Seiber. Podle něho staří vůdci extremistů, z nichž mnozí mají za sebou dlouhá období vzájemného otevřeného boje, odložili rozpory stranou, když uviděli společnou hrozbu.
V posledních třech měsících byly známky tohoto nového vývoje patrné zvlášť ve východoafghánských provinciích Kunar a Paktika.
Zvýšená spolupráce povstaleckých frakcí je hlášena také z Pákistánu, kde mají mnohé extremistické skupiny základny a kde našli útočiště jejich vůdci. Činitelé USA a NATO řekli, že viděli důkazy volné spolupráce povstaleckých skupin včetně Laškare tajjaba a Tehríke Taliban.
Laškare tajjaba je pandžábská skupina, která je v dlouhodobém výhledu považována za nejvážnější vnitřní hrozbu pro Pákistán. Zdá, že paňdžábské skupiny, z nichž mnohé vytvořila pákistánská rozvědka pro boj za pákistánské zájmy v Kašmíru, se teď spojují s paštunskými skupinami, jako jsou afghánský a pákistánský Taliban, k boji proti svým stvořitelům.
Pentagon a vojenští činitelé, kteří jsou běžně ve styku s pákistánskými partnery, říkají, že ti s novým hodnocením souhlasí. "Je to teď syndikát propojených a sdružených militantních skupin a sítí," shrnul jeden americký důstojník postoj pákistánských činitelů.
Důležitá zůstává role vysokých představitelů al-Kaidy, o nichž se soudí, že se skrývají na kmenových územích v Pákistánu. "Jsou součástí toho velmi složitého spolčení mezi všemi těmi extremistickými skupinami," řekl jeden americký činitel. "Každá skupina přináší syndikátu určitou hodnotu. Vysocí představitelé al-Kaidy přinášejí ideologickou inspiraci a obchodní značku, která není příliš hmatatelná, ale pořád je dost důležitá."
Činitelé řekli, že volnou federaci extremistických skupin nevede nějaký tradiční kontrolní systém, ale že jde spíš o sociální síť vztahů, které se průběžně navazují a zase uvolňují.
Velitelé spojeneckých sil také upozorňují na další formu odpovědi povstalců na zesílený tlak: předpokládá se, že větší počet povstaleckých pěšáků dostane příkaz zůstat tuto zimu v Afghánistánu a bojovat dál, místo aby se stáhli do útočišť v Pákistánu a vrátili se až na jaře.
"Naše rozvědka nám říká, že počet útoků ve srovnání se stejným obdobím loni pravděpodobně vzroste o 15 až 20 procent," řekl generál John Campbell, velitel amerických a spojeneckých sil ve východním Afghánistánu.